John Kenneth Galbraith'in düşüncesinde güç, piyasa ve tekno-strüktür
Power, market and techno-structure in John Kenneth Galbraith's thought
- Tez No: 428584
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada 20. yüzyılın en önemli iktisatçılarından biri olan John Kenneth Galbraith'in iktisadi düşünceleri irdelenmiştir. Bu amaçla Galbraith'in iktisadi düşüncesi, Kurumsal iktisat ve Post Keynesyen iktisat adındaki iki heterodoks iktisat okulu bağlamında ele alınmıştır. Ayrıca Thorstein Veblen, John Maynard Keynes, Joseph Schumpeter ve Milton Friedman gibi iktisatçılardan hareketle Galbraith'in düşüncesini şekillendiren modern şirket, tekno-strüktür, güç, dengeleyici güç, refah toplumu, bağımlılık etkisi ve tüketim kültürü kavramları incelenmiştir. Galbraith söz konusu kavramlarla II. Dünya Savaşı sonrası ABD'nin ekonomik, sosyal ve politik değişimlerini anlamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the economic thoughts of John Kenneth Galbraith are examined who is one of the most influential economists of the 20th century. For this purpose, Galbraith's economic thought is dealt with in the context of two heterodox schools for economics which are called as the Institutional Economics and Post Keynesian Economics. Furthermore, the notions of modern company, techno-structure, power, countervailing power, affluent society, dependence effect and consumption culture which are formed Galbraith's economic thought with reference to economists as Thorstein Veblen, John Maynard Keynes, Joseph Schumpeter and Milton Friedman is analyzed. Galbraith tries to understand the US's economic, social, and politic changes after World War II with the given notions.