John Kenneth Galbraith'in iktisadi düşüncesi
The economic thought of John Kenneth Galbraith
- Tez No: 325060
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
John Kenneth Galbraith, ana akım iktisat düşüncesini eleştiren düşünceleriyle ön plana çıkmış ve genellikle, disiplinlerarası çalışmalar döneminden çok önce disiplinlerarası bir yaklaşımı benimsemiştir. Bugün artık, Amerikan Kurumsal İktisadi düşüncesinin önemli temsilcilerinden birisi olarak gösterilen Galbraith görüşlerini, tarihsel ve kurumsal olgular çerçevesinde ifade etmiştir. Çünkü Galbraith iktisadı, sürekli değişen ve gelişen toplumların incelenmesini konu alan bir bilim olarak görmüştür.Bu çalışma, Galbraith'in iktisadi düşüncesi ve iktisadi düşüncesinin temellerine odaklanmaktadır. Çalışmada Galbraith'in etkilendiği iktisadi düşünce akımlarının en başında gelen Kurumsal İktisat, Keynesyen İktisat, Post Keynesyen İktisat ve çağdaş Marksistlerle olan bağlantıları da incelenmektedir.Galbraith'in en temel iktisadi düşünceleri ise, üç önemli eseri olan Amerikan Kapitalizmi ve Dengeleyici Güç Kavramı, Bolluk Toplumu ve Yeni Sanayi Devleti içerisinde şekillenmiştir. Galbraith'in teorileri bu anlamda aşama aşama gelişen bir seyir izlemektedir.Galbraith özellikle, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra hızlı bir sanayileşme sürecine giren Amerikan toplumunun yaşadığı iktisadi dönüşümleri analiz etmiştir. Galbraith'in bu analizlerinin özünde; İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika'da biriken zenginlik, dev şirketler, dev şirketlerin teknostrüktür olarak adlandırılan yönetici sınıfı, tüketici ve firma davranışları gibi konular yatmaktadır.Bu çalışmanın amacı da, Galbraith'in bu noktadaki özgün fikirlerini incelemek ve kendisinin iktisadi düşünce geleneği içerisindeki yerine ilişkin değerlendirmeler yapmaktır.
Özet (Çeviri)
John Kenneth Galbraith has come into prominence with his ideas criticizing mainstream economic thought and adopted an interdisciplinary approach long before the age of interdisciplinary studies. Galbraith, shown as one of the representatives of American Instutional economic thought today, has expressed his opinions in accordance with historical and institutional facts because Galbraith has considered economics as a science interested in changing and developing socities.This study concentrates on economic thought of John Kenneth Galbraith and its foundations. In this study, his relationships with Institutional Economics, which has the most influence on Galbraith?s ideas, Keynesian Economics, Post Keynesian Economics and contemporary Marxians are investigated.Galbraith?s major economic thoughts have been formed in his three important books, American Capitalism and the Concept of Countervailing Power, The Affluent Society and The New Industrial State. Galbraith, especially, has analyzed the economic transformations that American society, entering into rapid industrialization process after the Second World War, has lived. There are issues in the core of these analyses of Galbraith like the affluence accumulating in America after the Second World War, giant corporations, managerial group of giant corporations named technostructure, consumer and firm behaviours. Consequently, Galbraith?s theories follow an emerging progress step by step.The aim of this study is to examine his original thoughts and evaluate his place in the tradition of economic thought.