Risk odaklı iç denetim ve bir uygulama
Risk based internal audit and an aplication
- Tez No: 227219
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde işletmelerin iş hacimlerinin artması ve riskli faaliyetlerin kaçınılmaz hale gelmesi, denetlenmesi gereken işlemlerin artmasına neden olmuştur. Buna paralel olarak denetimde yüzde yüz incelemeden, önce örneklemeye ardından iç kontrole, son olarak da işletme risklerine odaklanılmıştır. Risk odaklı denetim, risk yönetimi süreçlerinin çıktılarından yararlanarak, iç denetimde odak noktası olarak riski yüksek alanları seçmektedir. Böylece denetimde etkinliğin artırılması, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanmaktadır. Çalışmada denetim, denetçi, iç kontrol, risk ve risk yönetimi konuları ele alınmıştır. Risk odaklı iç denetimin gerekliliği ortaya konulmuştur. Bu bağlamda risk odaklı iç denetim uygulamalarının ne ölçüde kullanıldığını saptayarak, Türkiye'deki iç denetim profilinin belirlenmesi amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmayla, denetimde yaşanan gelişmelerin bankacılık sektörünce yakından takip edildiği fakat reel sektörün henüz yeterli gelişimi göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increase of the work intensity derived of the globalization and the becoming irresistible of the risky activities have prompted the boost of transactions which must be audited nowadays. Correspondingly, the audit is centered on from completely reviewing to first sampling, then to internal control and finally to business risks. Risk Based Internal Audit, take advantage of risk management process and focused on internal audit which has a higher risk. When the efficiency of audit grows up the cost and time saving provides. In this thesis audit, auditor, internal control, risk and risk management subjects are studied. By the studding this subjects it is shown that Risk Based Internal Audit is so important in Internal Audit. It is searched that how common the Risk Based Internal Audit application in Turkey by using poll technique. As a result of this thesis banking sector is fallow the developments on audit but the reel sector has not enough development on this subject.