Risk odaklı iç denetim ve bir uygulama
Risk-based internal audit and an application
  1. Tez No: 736433
  2. Yazar: MEVLÜDE SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Değişen işletme çevresi ve ihtiyaçları doğrultusunda iç denetim geçmişten günümüze gelişmiş ve şekillenmiştir. İşletme koşulları ve ihtiyaçları nedeniyle iç denetim yaklaşımlarının yetersiz gelmesi işletmede iç denetim sürecinin katma değerini artıracak yeni yaklaşımlara yönelmelere yol açmıştır. Böylece klasik iç denetim yaklaşımından ziyade risk odaklı iç denetim anlayışı benimsenmiştir. Risk, işletmenin amaçlarına ulaşmasını engelleyen her türlü unsur olarak tanımlanabilir. İşletmelerin meydana gelebilecek söz konusu riskleri yok etmek, kabul etmemek, riski transfer etmek ve minimize etmek gibi yollarla kontrol mekanizmalarını geliştirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, işletmeler riski tanımalı, değerlendirmeli, nasıl yönetileceğini bilmeli ve alınması gereken önleyici veya düzeltici kontrolleri belirlemelidir. Risk odaklı iç denetim anlayışı geçmişe değil geleceğe odaklanır. Böylece bu anlayış ile işletmenin hedeflerine ulaşabilmesi için maruz kalacağı riskleri önceden tespit ederek riskleri fırsata dönüştürme ve işletme faaliyetlerini geliştirme imkanı sağlamaktadır. Bu çalışmada iç denetimin gelişimi, denetim türleri, Türkiye'deki iç denetim kuruluşları, iç denetimin kurumsal yönetim ve iç kontrol ilişkisi, risk odaklı iç denetim süreci anlatılarak uygulama bölümünde Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin risk odaklı iç denetim yaklaşımları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal audit has developed and shaped from the past to the present in line with the changing business environment and needs. Inadequate internal audit approaches due to business conditions and needs, there has been a tendency towards new approaches that will increase the added value of the internal audit process. Thus, a risk based internal audit approach has been adopted rather than the classical internal audit approach. Risk can be defined as all kinds of factors that prevent the business from achieving its goals. Businesses need to develop control mechanisms in ways such as eliminating, not accepting, transferring and minimizing these risks that may occur. Therefore, businesses must recognize and evaluate risk, know how to manage it, and determine the preventive or corrective controls that should be taken. Risk-based internal audit approach focuses on the future, not the past. Thus, with this understanding, it is possible to identify the risks that the enterprise will be exposed to in order to reach its goals and to transform the risks into opportunities and to improve the business activities. In this study, the development of internal auditing, types of audits, internal audit organizations in Turkey, the relationship of internal auditing with corporate risk management and internal control, the risk-based internal audit process were explained and the risk-based internal audit approaches of the companies operating in Turkey were tried to be determined in the application chapter.