Risk odaklı iç denetim ve risk odaklı iç denetim planlamasında risk matrisinin oluşturulmasına yönelik örnek bir uygulama
Risk based internal audit and a practical application of a risk matrix in the proless of internal audit planning
- Tez No: 322206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüz dinamik rekabet ortamında artık denetim kavramı sorgulayıcı ve hesap sorucu olmaktan, çözüm üretici ve kuruma değer katıcı, kurumun risklerinin belirlenmesi ve bu risklerin en düşük seviyeye indirilmesinde, hedeflere ulaşmasında ona yol gösterici bir niteliğe doğru ilerlemektedir. Denetime dair yaşanan bu gelişmeler de risk odaklı iç denetimi gündeme getirmiştir. Risk odaklı iç denetimin, kurum için gerçekten sorun olan unsurların denetlenmesidir. Başka bir ifadeyle risk odaklı iç denetim, işletmelerin risk profillerinin belirlenmesi, denetim sürecinin işletmenin risk profiline göre şekillendirilmesi ve denetim kaynaklarının buna göre tahsis edilmesi esasına dayanan ve denetim etkinliğini artırmayı amaçlayan bir denetim yaklaşımıdır. Bu çalışma, hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir otel işletmesinin mali işler bölümünün faaliyetleri için risk odaklı iç denetim planlamasında risk matrisinin oluşturulma sürecini göstermeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgulara göre mali işler bölümünde vergi muhasebesi ve tahsilat yönetimi en yüksek risk unsuru, raporlama ve nakit yönetimi en düşük risk unsuru olarak belirlenmiştir. Bu değerlendirme sonucunda denetçi riski en yüksek olan alanlara öncelik vererek ve o alanlara daha çok zaman ayırarak denetim çalışmalarını yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
In today?s dynamic competitive environment auditing concept has evolved towards playing a larger role in reducing organizational risks ad achieving organization?s goals by shifting focus from being only interrogator to problem solving as wellas value adding to the corporation and determination of corporate risks. This evolution of auditing brought risk based internal auditing into the light. Risk based auditing target high risk areas in an organization. In other words, risk based auditing is an approach that aims to increase audit efficiency by determining risk profile areas, shaping auditing process according to risk profiles and allocation of resources based on risk levels of risk. This study aims to present an pratical application of a risk matrix as part of a risk based audit planning in the financial affairs department of a hotel business. According to the risk matrix tax accounting and collection management are determined the highest risk areas while financial reporting and cash management as the lowest risky areas in the sample business. This it can be suggested that the auditor of the business should spend more time on collection management and tax accounting.