İMKB' de faaliyet gösteren yabancı ortaklı firmaların etkinlik analizi: İmalat sanayi örneği (1996-2004)
Efficiency analysis of the companies that have foreign partnership in İstanbul Stock Exchange Market: An application of manufacturing industry (1996-2004)
  1. Tez No: 227242
  2. Yazar: AYÇA ARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İmalat Sanayi firmaları üzerinden, hisse senetleri İMKB'de kota olan doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının etkinlik bağlamında firma performansı üzerindeki etkilerinin ortaya konulmasının hedeflendiği bu çalışmada, yabancı ortağı bünyelerinde barındıran ve yabancı ortağı olmayan altı farklı endüstriye ait muhtelif firmaların performansları kıyasa tabi tutulmuştur. Bu noktadan hareketle, öncelikle etkinlik analizi için non-parametrik yöntemlerden Veri Zarflama Analizi seçilmiş, serilerin durağanlığının tespiti için ekonometrik yöntemlerden panel birim kök testleri, ardından aralarında bir ilişki mevcut olup olmadığının belirlenmesi için Granger nedensellik testi, bir ilişki mevcutsa yön ve kuvvet tayini için Spearman ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünden elde edilen bulgulara göre, teknolojik değişmesi en yüksek firmalar yabancı ortaklı iken, süper etkinlik, teknik etkinlik, teknik etkinlikteki değişme ve TFV'ndeki en yüksek değerlere sahip firmalar yerli firmalar çıkmıştır. Nedensellik testi ve korelasyon testi sonuçlarına göre ise, yabancı ortak payı ve etkinlik düzeyleri arasında bir ilişki yakalanamamıştır. Zira, korelasyon testleri de bu sonucu doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Aiming put forward the effects of foreign direct investments on performances of manufacturing industry firms of which shares registered in İstanbul Stock Exchange Market, in terms of efficiency, for consideration, in this study, the performance of the firms with foreign partner and the that of the firms with no foreign share holders in different six industry are to be compared.With that objective, previously among the nonparametric procedures Data Envelopment Analysis was chosen for efficiency analysis, then, for the stationary test a panel unit root testing as an econometric method, for any relationship among the variables Granger Causality Test, in the case of existence of a relationship, for the direction and strenght, Spearmen and Pearson Correlation test were used.According to the findings in the empirical section of the study, while the firms with highest technological changes are the ones that have foreing partners, the firms with the highest values in supper effiency, technical effiency and Total Factor Productivity are the ones which have hundred percent domestic shareholders. According to the causality test and correlation test no relation between the proportion of the foreign shares of firms and effiency levels can be found. Correlation test findings also verify this result.