Çekte başvurma hakkı
Right of recause in check
- Tez No: 492909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL SOPACI ÖZTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızın konusu, süresi içinde bankaya ibraz edilen çekin bedelini tahsil edemeyen hamilin bedeli tahsil etmesine imkân veren başvurma hakkıdır. Başvurma hakkına sadece hamil değil, hamilin kendisinden başvurma hakkı yoluyla çek bedelini tahsil ettiği başvurma borçluları da sahiptir. Konuya daha geniş bir bakış açısı kazandırmak için öncelikle başvurma hakkı kavramı ve başvurma hakkının kanunda düzenlenmesi kısaca anlatılmaktadır. Ardından başvurma hakkının kullanılabilmesinin maddi ve şekli şartları izah edilmektedir. Maddi ve şekli şartların tamamlanmış olması halinde başvurma hakkının kullanımını ve kapsamını açıklamak gerekmektedir. Bu bağlamda başvurma hakkının kimlere yöneltileceği, nasıl yöneltileceği, kimlerin hangi talepleri yöneltebileceği ve nihayet başvurma hakkının yöneltilmesi karşısında hangi defilerin ileri sürülebileceği incelenmiştir. Son olarak başvurma hakkına ilişkin zamanaşımı süreleri, zamanaşımını kesen haller, zamanaşımının kesilmesinin sonuçları, zamanaşımına uğrayan çekin durumu ve başvurma hakkını kaybeden hamilin elindeki imkânlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to petition for the bearer who could not cash the amount of the check presented to the bank before its due date, which is a right that allows him/her to cash the amount, constitutes the subject of the present work. The bearer as well as the debtors from whom the bearer cashed the amount of the check through right to petition both have the right to petition. In order to provide the subject with a broader viewpoint, first the present work explains briefly the term“the right to petition”and how it is mentioned in the law. Then the material and formal requirements for the usage of the right to petition are elucidated. Once the material and formal requirements are met, one needs to explain the usage of the right to petition as well as its extent. In this regard, the present work analyzes to whom the right to petition can be addressed, how it should be addressed, which petitions one can address, and finally, which pleas can be brought forward against the usage of the right to petition. Finally, this work explains the due dates of the right to petition, the cases where the due dates are interrupted, the results of interruptions of due dates, the state of the check that has become void, and the options the bearer who has lost his/her right to petition has.