Akkeçilerin süt verimi üzerine etki eden bazı çevre faktörlerinin etki şekli ve derecelerinin araştırılması
Research on the effects of some environmental factors on the milk yield in akkeçi (white goat)
- Tez No: 22733
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİÇİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, Ak keçilerde süt verimi üzerine etki eden yaş, canlı ağırlık, doğurduğu oğlak sayısı ve laktasyon uzunluğu gibi makro çevre faktörlerinin etki miktar ve payları incelenmiştir. Araştırma materyalini Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvancılık işletmesinde yetiştirilen çeşitli yaşlardaki Ak keçiler oluşturmuştur. Yapılan önem kontrolü sonucunda; yaşın ve doğurduğu oğlak sayısının süt verimi üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. Fakat canlı ağırlığın(P < 0.01) ve laktasyon süresinin etkisi önemli bulunmuştur (P < 0.05). Bu çalışmada yaşın etkisinin önemsiz çıkmasının nedeni, canlı ağırlık ile yaş arasındaki ilişkinin pozitif yüksek ve bu faktörlerin etkilerinin iç içe girmesinden ileri gelebileceğine bağlanmıştır. Tespit edilen bu sonuçlara göre, seleksiyonla sürüde ortalama yaşı yüksek tutmaya çalışmak ve laktasyonun uzamasını sağlamak, süt verimini artıracaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ak keçi, süt verimi, çevre faktörleri, ana yaşı canlı ağırlık, doğurduğu oğlak sayısı, laktasyon uzunluğu
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of age of dam, body weight, type of birth (parity) and lactation duration on the milk yield in Akkeçi were examined. According to the result of the statistical examinations; the effects of age of dam and parity were found to be statistically non significant. Effects of body weight (P < 0.01) and lactation duration on milk yield were found to be statistically significant (P < 0.05). KEY WORDS: Akkeçi, milk goat, milk yield, environmental factors, body weigh, age of dam, lactation duration, type of birth