Şaraplarda aflatoksin miktarı üzerine bir araştırma
Research on the aflatoxin content in wines
- Tez No: 22734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin değişik bölgelerinden sağlanan 31 şarap örneği aflatoksin B±, B2, Gj ve G£ bakımından ince tabaka kromatografisi ile analiz edilmiştir, örneklerin hiçbirinde aflatoksine rastlanmamıştır. Dört aflatoksin (Bl, B2 s G.\ ve G2 ) 0.05 pg/1 (0.C5 ppb) düzeyinde eklendikleri şarap örneklerinden %82 ile %90 arasında değişen oranlarda geri alınmıştır. Kullanılan bu yöntem için saptama limiti şaraplarda yaklaşık 0.05 ppb olmuştur.11 Buna ek olarak şarap örnekleri özgül ağırlık, alkol, kuru madde, seker, şekersiz kuru madde, pH, genel asit, uçucu asit «uçmayan asit, gliserin, 2. 3-butandiol, kül, genel ve serbest SO2 » azot, tanen, demir, renk tayinleri yapılmış ve şarap örneklerinin şarap analizleri yönünden Gıda haddeleri Tüzüğüne, Şaraplarla İlgili Tüzük ve Şarap Standartlarına uygunluğu kısmen doğrulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Aflotoksin B1,aflatoksin B2,aflatoksin Gj aflatoksin Gş,, şarap, ince tabaka kromatografisi.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 31 bottled wine samples, obtained from the different regions of Turkey, vere analysed for aflatoxins B,, B2 > G,, and G_ by the thin layer chromatography. No aflatoxin was detected in any samples. Four aflatoxins ( B,,B2,G,,and G -) «ere recovered at 82% to 90% from wine samples spiked at the 0.05 ug/1 (0.05 ppb) level. The detection limit of the used method for wines was about 0.05 ppb.IV In addition, vine samples was tested for: specific gravity, alcohol content, total drymatter, sugar, sugar-free drymatter, pH, total acid, evaporating acid, non-evaporating acid, glycerol, 2. 3-butandiol, ash, total and free SOg, nitrogen, tannin, iron, colour, and it was observed that all the samples are partially in confirmity with the Food Stuff Regulations, Regulations Concerning Wines, and Wine Standards. KEY WORDS: Aflatoxin Bj^,aflatoxin B2.aflatoxin G.^, aflatoxin Gp, wine, thin layer chromatography,