1896-1906 yılları arasında Mut kazasının nüfus yapısı ve nüfus hareketleri
The structure of population and population movements of the county of Mut between the years 1896-1906
- Tez No: 227404
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NÜKHET ADIYEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Tarih, Demography, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
XIX. yüzyılın sonlarına doğru Mut kazasının bağlı olduğu İçel sancağı Adana Vilâyeti sınırları içinde yer almıştır. 1891 yılında İçel Sancağının kazaları Mut, Silifke, Anamur, Ermenek, Gülnar'dan meydana gelmiştir.Osmanlı İmparatorluğu'nda XIX. yüzyıldan önce kaydedilmiş olan tahrir defterleri demografik bir amaçla tutulmamıştır. Bu tahrirlerde esas tutulan birim, vergiyi ödeyecek olan hane birimiydi. Bu nedenle genel olarak bir demografik bilgiyi tam anlamıyla verememiştir. XIX. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda modern anlamda nüfus sayımları yapılmaya başlanmıştır. Bu amaçla 1881 yılında Sicill-i Nüfus Nizamnamesi padişah tarafından resmen ilan edilmiştir. Bu nizamnameye göre, artık kadınlar da sayılmaya başlanmıştır. Nizamnameye göre sayım, kazalarda kurulan komitelerce yapılmıştı. Sayım sırasında tutulmuş olan kayıtlarda, kişinin adı, lakabı, baba adı ve adresi, yaşı, dini, mesleği, statüsü, fiziki özellikleri, sivil statüsü konusunda bilgiler yer almıştır.1896-1906 yılları arasında Mut kazasının nüfusu yukarıda adı geçen nizamnameye göre kaydedilmiştir. Bu amaçla kaydedilen nüfus defterleri arasında Yerli Müştevitia defterleri, Yabancı Eras defterleri, Nakil defterleri ve Vukuât defterleri yer almıştır. Bu defterlerde yer alan demografik veriler doğrultusunda Mut kazasının nüfus yapısı ve nüfus hareketleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahead towards the ends of the 19th century, İçel subdivision was within the boundaries of Adana Province. In 1891, İçel subdivision had been constituted from the counties of Mut, Silifke, Silifke, Anamur, Ermenek and Gülnar bound to the province.During the era of the Ottoman Empire the population census books registered before the 19th were not kept for a demographic purpose. The unit on which these population books were based on was the taxpaying household unit. Therefore, generally no demographic information is given in the in the proper sense. In the 19th century, modern census had started in the Ottoman Empire. For this very purpose, the Population Registration Law was officially announced by the Sultan in 1881. According to this Law, women also were included in the population census. Pursuant to the said Law, the census was performed by the committees set up at the counties. In the records kept during the census, particulars concerning the individuals such as name, nickname, father?s name and address, age, religion, profession, status, physical characteristics and civil status were included.The population census of Mut county in the period between 1896-1906 were registered in accordance with the abovementioned Law. Among the registered birth records, Domestic Müştevitia books, Foreign Eras books, Transfer books and Events books were also included for this purpose. In accordance with the demographic data included in these books the population structure and population movements of Mut county are investigated.