Türkiye'deki özelleştirmeler ve özelleştirmelere karşı sendikaların tepkisi
The privatizations in Turkey and the reactions of the unions against the privatizations
  1. Tez No: 227436
  2. Yazar: ÖMER NABİ BAYKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de gerçekleştirilen özelleştirme faaliyetlerinin uygulanması ve sonuçları hakkında bilgi edinilip, bu uygulamaların çalışma yaşamına etkilerinin değerlendirilmesi ve sendikaların bu çalışmalara olan tutumlarının irdelenmesidir. Çalışmada, özelleştirme hakkında kavramsal bilgiler ve ülkemizde özelleştirme uygulamalarının yasal ve kurumsal düzenlemeleri hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Özelleştirme uygulamalarının çalışma yaşamına ve sendikalara olan etkileri ve bu etkilere karşı sendikaların tutumları genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this study is to get knowledge about the implementation and results of privatization activity, to evaluate the effects of this implementation on work life, and to examine the attitude of syndicates to this implementation. In this study, it is tried to give conceptual information about privatization and legal and institutional organization of privatization implementations in our country. The effects of privatization implementations on work life and syndicates, and attitude of syndicates towards these effects are evaluated generally.