İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin öğrenilmiş güçlülük düzeyleri ile iş doyum seviyeleri arasındaki ilişki
The relationship between primary school teachers' learned resourcefulness and job satisfaction
- Tez No: 227461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmada ilköğretim okulu öğretmenlerinin, öğrenilmiş güçlülük düzeyleri ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Kartal ilçesindeki ilköğretim okullarından tesadüfi olarak seçilmiş, 182'si sınıf (% 56) ve 143'ü branş (% 44) olmak üzere toplam 325 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formuna ek olarak ?Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (RÖGÖ)? ve ?İş Doyumu Ölçeği (İDÖ)? kullanılmıştır.Araştırmada, öğretmenlerin öğrenilmiş güçlülük puan ortalamalarının, öğretmenlerin özlük niteliklerine (cinsiyet, yaş, medeni durum, branş gibi) göre farklılaşıp farklılaşmadığı, öğrenilmiş güçlülük puanları ile iş doyumu puanları arasındaki ilişki düzeyleri incelenmiştir. Verilerin analizinde: `Bağımsız grup t' testi, `ANOVA Varyans analizi', `Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı' kullanılmıştır.Araştırma sonucunda öğretmenlerin öğrenilmiş güçlülük düzeyleri ile iş doyumları arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür.Öğretmenlerin öğrenilmiş güçlük düzeyleri 11 değişkenden (1) cinsiyet, (3) medeni durum değişkenlerine göre kısmen farklılaşmakta; (2) yaş, (4) branş, (8) evinin kendisine ait olup olmaması, (10) hayatını en çok geçirdikleri yer değişkenlerine göre farklılaşmamakta; (5) en son çalıştıkları kurumda çalıştıkları süre, (6) kıdem, (7) çalıştıkları okul sayısı, (9) en son mezun oldukları okul, (11) katıldıkları hizmet içi eğitim kursu, semineri sayısı değişkenine göre önemli ölçüde farklılaşmaktadır.Bu sonuçlar öğretmenlerin öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin, kişisel ve demografik özelliklerden çok iş ortamı ve çalışma koşulları ile ilişkili olarak değişebilmekte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate the relationships between primary schools? teachers? learned resourcefulness and job satisfaction.The sample of the study consisted of 325 volunteered primary school teachers in Kartal in Istanbul. The data was gathered by administering two instruments, namely Job Satisfaction Inventory (JSI) and Rosenbaum?s Self-Control Schedule (SCS).The results of the study could be summarized as below:There is a positive relationship between teachers? learned resourcefulness and job satisfaction.Teachers? learned resourcefulness entirely differentiates according to the time they worked recent school, seniority, the number of schools they worked, the school they graduated and the education they attended when they work; partly differentiates by the effects of gender and marital status; but does not differentiate according to the age, branch, having his/her own house and the place where they lived more.By the help of these results it can be said that, teachers? learned resourcefulness changes according to job status, but does not change according to personal features.