English language teachers' perceptions of computer assisted language learning (CALL) within the context of Turkish state schools
Türk devlet okulları kapsamında İngilizce öğretmenlerinin bilgisayar destekli dil öğrenimine ilişkin algıları
  1. Tez No: 257361
  2. Yazar: ÖMER NAMLICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türk Devlet Okulları Çerçevesinde Öğretmenlerin Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimine İlişikin Algıları adlı bu çalışma Çanakkale'de çalışmakta olan İngilizce Öğretmenlerinin Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimine İlşikin Algılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışma katılımcıların cinsiyetleri, almış oldukları eğitimleri, öğretmenlik deneyimleri ve çalışmakta oldukları okullar gibi değişkenler ve onların algıları arasında bir ilişkiyi araştırmaktadır.Bu çalışma Çanakkale Merkez, Biga, Bayramiç ve Çan'da yer alan bazı devlet okullarında gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin algılarını ortaya çıkarmak için bir anket tasarlanmıştır. Farklı okullarda (İlköğretim, Lise, Anadolu liseleri ve Fen Liseleri, Meslek Lise) çalışan 65 İngilizce öğretmeni bu çalışmaya katılmıştır. Ayrıca katılımcılar farklı tür eğitim geçmişlerine sahiptirler ve öğretmenlik tecrübelerinde farklılıklar vardır. Bu çalışma 2009 Şubat ayında gerçekleştirilmiştir.Bu betimsel çalışmada katılımcılardan araştırma sorularıyla ilgili cevaplar toplanırken nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmını anket, nitel kısmını ise ankette yer alan açık uçlu görüşme soruları oluşturmaktadır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 14.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmacı anket için kabul edilebilir Alpha değerleri bulmuştur. Araştırmanın sonuçları İngilizce Öğretmenlerinin Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimine ve bunun uygulanmasına ilişkin genel algılarını eğilimlerini ortaya çıkarmaktadır. Öğretmenlerin çoğu (% 55.4) Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi kavramından haberdar değil ve Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi tanımlarken en çok tercih edilen seçenek Bilgisayar Destekli Dil Öğreniminin öğrencilerin öğretmen gözetiminde bilgisayar kullanarak dili öğrenmesidir bu da Bilgisayar Destekli Dil Öğreniminin öğrencilerin dil öğrenimine Öğretmen gözetiminde çalışıldığında katkıda bulunacağı anlamına gelmektedir.Çalışma aynı zamanda öğretmenlerin meslekteki tecrübe süresi ve Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimine ilişkin algıları arasında ilgi bulunmadığını ve öğretmenlerin eğitim geçmişleri ve Bilgisayara Destekli Dil Öğrenimine ilişkin algıları arasında ilişki bulunmadığını göstermektedir. Bulgular, ayrıca öğretmenlerin cinsiyetleri ve Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimine ilişkin algıları arasında ilgi bulunmadığını göstermiştir. Öğretmenlerin çalıştıkları okullar ile Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimine ilişkin yaklaşımları açısından öğretmenlerin ücretlerini kendilerinin ödeyeceği bilgisayar destekli Dil Öğrenimi konferansları katılmaları, daha önce Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi projelerine katılmış olmaları,bilgisayar okullarının sunduğu ücretleri öğretmenlerin kendilerinin ödeyeceği Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi kurslarına katılma ve Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi konusunu öğretmenlik eğitim programında öğrenmiş olmaları ile ilgili maddeler arasında ilgi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the English teachers? perceptions of Computer Assisted Language Learning in Turkish state schools in Çanakkale. In addition, the study attempts to explore the relationship between teachers? perceptions and some variables such as gender, educational background, teaching experience and type of school in this respect.The study was conducted at the state schools in Çanakkale, Biga, Bayramiç and Çan. A questionnaire was designed to find out the teachers? perceptions towards CALL. 65 English Language teachers who have been working in different type of schools (Primary School, High School, Anatolian and Science High Schools, Vocational High Schools) participated in the study. The participants also have different educational backgrounds and they also differ in their years of language teaching experience. The study was carried out in February 2009.This study includes both qualitative and quantitative methods used to gather information from the participants about the research questions. The questionnaire forms the quantitative part and the open-ended interview questions that are included in the questionnaire consist of the qualitative part of the study.The data gathered from the questionnaires were analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 14.0 for Windows.The researcher found acceptable Alpha reliability values for the questionnaire. The study yielded significant results involving the English language teachers? general perceptions and inclinations towards CALL and towards the implementation of CALL. The majority of the teachers (55.4%) are not aware of the concept of CALL, and the most preferred definition of the term `CALL? is that CALL is students? learning a language using computers in the presence of teacher, which implies that CALL facilitates students? language study in the presence of teacher.The findings also showed that there there is no significant relation between the teachers? years of teaching experience and their perceptions of CALL, there is no significant relation between the educational background of the teachers and the teachers? perceptions of CALL. The findings also revealed that there was no significant difference between the teachers? gender and their perceptions of CALL. There are significant relations among the teachers? perceptions of CALL in terms of relevant items involving their preference of attending self-paid overseas CALL conferences, taking part in CALL projects before, preference on attending self-paid CALL courses offered by computer schools, having learnt about CALL as one of the subjects in teacher training programme and also the type of the school that the teachers work.