İstanbul Avrupa Yakası ortaöğretim öğrencilerinin problemleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 227475
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İstanbul Avrupa Yakası ortaöğretim okullarında okuyan öğrencilerinçevre,okul,sınıf,cinsiyetboş zamanlarında çalışıp çalışmama ve ailenin eknomiksosyal durumlarını ele alarak bu öğrencilerin karşılaşmış oldukları problemlerin nelerolduğu,ortaya çıkan bu problemlerle ilgili çözüm yollarının neler olacağının tespitiniyapıp ilgili birimlere ışık tutması umuduyla yapılan bir problem tespit ve çözümçalışmasıdır.Öğrenci problemleri ile ilgili Baymur1959 yılında,Abadan 1961yılında,Kepçeoğlu 1969 yılında,Özgüven1974 yılında,Vasaf ile Türker 1977 yılındaOksoy 1981 yılında,gökçe 1984 yılında çeşitli alan araştırmalrı yapmış ve araştırmalrsonucunda bir çok problemin ortaya çıktığını bununla birlikte ortaya çıkan buproblemlerin zaman içersinde farklılık gösterdiğini ortaya koymuşlardır.Yirmibirinci yüzyılın diğer yüzyılara göre daha hızlı bir değişim ve gelişimgöstereceğinin sinyallerini almaktayız.Değişim ve gelişim hayatın vazgeçilmezunsurlarıdır.yaşanan bu değişim ve gelişimlere uyum sağlamak eğitimin temelsorunu olarak karşısına gelmektedir.Gelişim ve değişimi en çok yaşayan genç kuşaklardır.Genç kuşağın önemlibir bölümünü ortaöğretim öğrencileri oluştrumaktadır.Ortaöğretim öğrencileriyaşanan bu gelişim ve değişimlere karşısında hem uyum sağlamak hemdetoplumdaki değer yargıları ile bütünleştirmek konusunda sorunlar ilekarşılaşmışlarıdır.Yaşanan bu sorunlar ortaöğretimi etkilemektedir.Bu yaşanansorunları tespit edip olaya eğitim merkeziyle bakıp çözüm bulmaya çalışmakeğitimizin temel eksenini oluşturmaktadır.Araştırma İstanbul avrupa yakası orta öğretiminde okuyan öğrenciler ilesınırlı tutulmuştur.Araştırma elde edilen bilgilerden yararlanarak,ortaöğretim öğrencilerininyaşadığı sorunlar tespit edilip yaşanan yaşanması muhtemel olan sorunların çözümüiçin öneriler getirmiştir
Özet (Çeviri)
Study is preperad in the hope of guide to determine and solve the problems of students who are students high school in İstanbul in Europe Edge. In addition to this, while preparing to this study, students' enviroment, school, classroom, sexuality, spending their spare time and economical and social status of their families are taken into consideration.About problems of students, Baymur in 1959. Abadan in 1961. Kepçeoğlu in 1969 , Özgüven 1974, Vasaf with Türker in 1977, Oksoy in 1981, Gökçe in 1984 reserched various and at the end of the their studies. They put forward that lots of problems appears, in addition to this , these problems showed differences in now and then.We understand that 21 st century will show that changing and progress will be faster than before century. Changing and progress are important of our life. Adaptition of changing and progress meet as important problem .Young generation feels changing and progress a good many. Great parts of young generation is high school students. They come face to face problems both adaptition in front of progress and changing and connecting judgement. These problems effect secondry education. Try to analyse problems, which we determine and pay attention with centre of education, form our basis of education.Study have been limited with students who are students in high school in İstanbul in Europe edge.This study have recommended to solve the problems which high school students may come face to face.