Gümrük kayıtlarına göre Samsun'da ticaret (1935-1940)
Trade in Samsun according to customs notes (1935-1940)
- Tez No: 227518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAVUZ ERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tezimizde, 1935-1940 yılları arasında Samsun Gümrüğünden yapılan ithalat ve ihracat faaliyetleri ile bu faaliyetlerin Samsun ekonomisine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde; Samsun Gümrük Müdürlüğünün kuruluşu, idari yapılanması ve bu yapılanmada çalışan kişiler ile bunların görev tanımlamaları açıklanmaya çalışılmıştır. II. bölümde 1935-1940 yılları arasında Samsun Gümrüğünde yapılan ithalat ve ihracat faaliyetleri incelenerek, bu faaliyetlere konu olan bazı önemli ürünlerin ayrıntılı incelemelerine yer verilmiştir. Ayrıca gümrükte yapılan bazı özel muafiyetler araştırılarak belgelerle ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise Samsun'dan yapılan ithalat ve ihracatı etkileyen temel unsurlara yer verilmiştir. Özellikle deniz taşımacığının yapıldığı iskelelerin mevcut durumları ile buralarda yapılan faaliyetler ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, import and export activities realized on Samsun Customs between 1935 and 1940 years and their effects on the economy of Samsun were analysed. In the first part of our study, construction of Samsun Revenue Office, its administrative structuring, people charged on this structuring and their duty explanations were explained. In the second part, import and export activities realized on Samsun Customs between 1935 and 1940 years were analysed, besides, detailed analysis of some important products were mentioned. Furthermore, some private exemptions on customs were researched and stated with documents. In the third part, basic components effecting import and export in Samsun were explained. Especially, existing conditions of wharfs on which the sea transportation were realized and activities executed on them were analysed particularly.