Emevi Dönemi isyanlarında tarafların izledikleri strateji ve taktikler
Strategies and tactics that the sides used during the rebellion of the Umayyad period
  1. Tez No: 227519
  2. Yazar: ALİ İHSAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZEKİ TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Günümüz Müslümanları çoğunluk itibarıyla Sünni ve Şii olarak ayrılmaktadır. Bu ayrışmanın tarihi kökleri ilk Müslümanlara kadar dayanır. Fakat genel kanaate göre Sünni-Şii bloklaşmasının sistemleşmesi daha çok Emevî dönemindeki siyasi gelişmeler neticesinde şekillenmiştir. Biz de ilk İslam topluluğunun geçirdiği bu fikri ve siyasi ayrılığın iç dinamiklerini incelemeye çalıştık. Bunun için de Emevî dönemindeki iç siyasi gelişmeler üzerine yoğunlaşarak dönemin karakteristiğini gözler önüne sermeye çalıştık. Bu değerlendirme yapılırken taraflar ayrı ayrı ele alınmış ve belli bir bütünlük içerisinde genel bir şablon oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Muslim community today, in its broadest sense, divide into two parts, as Shiites and Sunnites. This division has its roots back in the period of first Muslim community. According to general belief, the systematization of this division was shaped much by the political events under Umayyad rule. We, in this work, tried to examine the internal dynamics of this intellectual and political division which was experienced by the early İslamic community. For this, by focusing on the domestic political developments under the Umayyad rule, we tried to reveal the charactheristic of this period.