Niyazi Sayın'n ney tavrında perde pozisyonları
Hole positions in the Niyazi Sayın style
- Tez No: 227604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ UYGUN, YRD. DOÇ. DR. RECEP USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Niyazi Sayın tavrında perde pozisyonları hakkındadır. Bupozisyonlar bazı makamların neyle icrasını kolaylaştırır. Çalışma en çokpozisyon gerektiren makamları içerir. Hüzzam, hicazkar, kürdilihicazkar,şedaraban, nihavend ve saba bu makamların bazılarıdır.Çalışma dört bölümden oluştur. Birinci bölüm giriş kısmıdır. İkinci bölümNiyazi Sayın hakkındadır. Bu bölümde biyografiler vardır. Bu bölümdebiyografisi olan kişiler, Niyazi Sayın ve intikal zincirinin diğer üyeleridir: HalilDikmen, Emin Dede, Aziz Dede, Salim Bey, Oskiyan Efendi.Tüm pozisyonlar tavrın birer parçasıdır. Bu yüzden üçüncü bölüm Tavır,Musiki Tarihinde Tavır ve Niyazi Sayın Tavrı hakkındadır.Dördüncü bölüm ney icrasında pozisyonlar hakkındadır. Çalışmada pozisyongerektiren hüzzam, hicazkar, kürdilihicazkar, şedaraban, nihavend ve sabamakamları vardır. Bunun yanında pozisyonların videoları da yer almaktadır.Sonuç bölümünde ise çalışma hakkında genel bir değerlendirme vardır.
Özet (Çeviri)
This study is about hole positions of the Ney instrument in the Niyazi Sayın?sStyle. These hole positions make easy to play some maqams in the neyperformance. Some of these maqams are huzzam, hicazkar, kurdilihicazkar,şedaraban, nihavend and saba. This study contains maqams the most requiredpositions.Study consists of four main part. First part is introduction. Second part is aboutNiyazi Sayın. There are biographies in this section. People whose biographiesare in these sections are Niyazi Sayın and other members of transfer chain:Halil Dikmen, Emin Dede, Aziz Dede, Salim Bey, Oskiyan Efendi.All positions is a part of the Ney style, so third part is about General explenationof Style,and The Style in the Turkish Clasiccal Music History and NiyaziSayın?s Style.Fourth part is about hole positions in the ney performance. In this study thereare maqams reqired positions: Huzzam, hicazkar, kurdilihicazkar, şedaraban,nihavend and saba. Besides this, there are videos about these positions.In result section there is a general assessment about this study.