Housing along the western development corridor in Ankara: Case studies in Etimesgut & Sincan
Ankara?da batı gelişme koridoru boyunca konut gelişimi: Etimesgut ve Sincan örnek çalışmaları
- Tez No: 227615
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Kentleşme ve kent dışı konut gelişimi bu tezin odak konularıdır. Kentleşme, süreçleri bir ülkeden diğerine, ülkenin sosyo-ekonomik yapısı ile çevresel ve yerel özellikleri bakımından farklılık gösterebilir. Bu bağlamda, Ankara kentinin kent çeperindeki konut alanları, kentsel arazi kullanım teorilerine geniş ölçüde uyumlu, ancak gelişmiş ülkelerdeki süreçlerden daha farklı olarak gelişmiştir.Bu tezde, banliyöleşmenin orta ve düşük-orta gelir grubunun banliyö hareketine dayanan farklı bir boyutu tartışılmaktadır. Orta ve düşük-orta gelir grubundaki insanların kent dışını tercih etme nedenleri incelenmiştir. Kentlerin uç alanlarında gelişen konut yerleşmeleri kullanıcılarına ucuz ve elde edilebilir arsa olanaklarına bağlı olarak daha büyük konutlar, nitelikli kentsel servis olanakları, sakin ve temiz bir çevre ile güvenlik gibi çeşitli olanaklar sunar. Fakat, kent dışında yaşayan ve görece orta ve düşük-orta gelir grubuna dahil olan konut kullanıcıları yüksek ulaşım ve daha uzun banliyö mesafesine katlanmak durumundadır. Hanehalkının uzun süreli banliyö mesafesi ve ulaşım masraflarını düşük konut fiyatları ve aynı zamanda bu tür konut alanlarının sunduğu daha geniş bir konut, daha temiz ve yaşanabilir bir çevre gibi çeşitli olanaklarla telafi etmesi beklenir. Bu çerçevede, Ankara'nın Etimesgut ve Sincan ilçe sınırları içerisindeki orta ve düşük orta gelir grubunun banliyöleşme süreci, yaşayanların sosyal karakterleri, kent mekanını ve konutlarını kullanım özellikleri kuramsal çerçeveler ve tarihsel süreçler de göz önünde bulundurularak; plan kararları, konut üretici ve kullanıcılarının özellikleri, Türkiye ve Ankara'nın kentsel gelişme dokusu açılarından incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Urbanisation and suburban housing development are the foci subjects of this thesis. The process of urbanisation may differ from one country to another in terms of socio-economic and political structures, environmental characteristics and also local features. In this context, housing areas at the urban fringe of Ankara were found to have been developed highly compatible with urban land use theories; but different from the process experienced in developed countries.In this thesis, a different dimension of suburbanisation has been discussed with regards to middle and lower-middle income groups? suburban movement. The reasons why lower-middle and lower income residents prefer to live at the urban fringe have been found out.Suburban developments have various opportunities for the households such as larger housing unit due to cheap and available land, better urban services, quiet and clean environment and privacy. However, households living in urban fringe who are relatively from middle and lower-middle income are subject to high transportation cost. It is expected that they make a trade off between lower housing units and greater commuting distances and also many opportunities of living in such a suburb. With regard to these, the process of suburbanisation of middle and lower-middle income groups in Ankara within the boundaries of Sincan and Etimesgut Quarters in terms of their social characters and the features of using their urban space and house is discussed according to plan decisions, house builder and households? characteristics, urban development pattern of Turkey and Ankara and then Etimesgut and Sincan, considering the theoretical basis and historical process.