Contrasting policies and experiences of asylum seekers in Turkey
Türkiye?de sığınmacıların deneyimleri ve çelişen politikalar
  1. Tez No: 227641
  2. Yazar: ÇİĞDEM MANAP-KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de geçici olarak ikamet etmekte olan sığınmacıların durumunlarını kendi algılarından ve konuyla ilgili kurumların temsilcilerinin gözünden betimlemektir. Çalışma Türkiye'de kaldıkları süre boyunca sığınmacıların yaşadıkları sıkıntılara ve bu sıkıntıların sebeplerine sosyal dışlanma bağlamında odaklanmaktadır. Araştırma on sığınmacıyla yapılan derinlemesine görüşmelere ve ilgili kurum temsilcileriyle yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Araştırma kapsamında UNHCR'ın konuyla ilgili raporları, göç ve sığınma literatürü ve transit ülke olarak Türkiye literatürü incelenmektedir. Çalışmanın sonuçları şu şekilde sıralanabilir: İlk olarak mültecileri kabul etme konusunda tüm dünyada artan ve görünür bir isteksizlik olduğu görülmektedir. İkinci olarak, Türkiye'nin etkili bir iltica politikası ve yasal düzenlemesi olmadığı görülmektedir. Üçüncü olarak, sadece sığınmacıların değil konuyla ilgili kurumlarda çalışanların da bir takım sorunları olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, sığınmacıların Türkiye'de kaldıkları süre boyunca çeşitli şekillerde sosyal dışlanmaya maruz kaldıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to describe the asylum seekers that reside in Turkey temporarily, from their own standpoint and from the viewpoint of workers and representatives working in the agencies and institutes involved in the field. This work focuses on the inconveniences experienced by asylum seekers and refugees during their stay in Turkey and the reasons of these inconveniences, in the context of social exclusion. The research for this thesis is based on the analysis of the in-depth interviews that were done with the asylum seekers, representatives and workers in UNHCR, government and in several NGOs. Relevant report by the UNHCR, and the scholarly literatures on migration and asylum and on transit migration and asylum seeking through Turkey was examined. The results of the study can be sorted as follows: Firstly, there is an increasing and visible reluctance to accept refugees in the world. Secondly, it is seen that Turkey does not have an effective asylum policy and legal arrangements on this issue. Thirdly, not only the asylum seekers but also the officers who are dealing with them face some problems. Lastly, it had been observed during the interviews asylum seekers are being excluded different ways during the period of living in Turkey.