Gebelerin ve sağlık çalışanlarının gebelikte aşı kararı ile ilgili görüş ve deneyimlerinin araştırılması: niteliksel bir çalışma
Opinions and experiences of pregnant women and healthcare professionals regarding vaccination during pregnancy: a qualitative study
  1. Tez No: 907672
  2. Yazar: NURHAN BAKIR KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİYE PINAR AY, PROF. DR. SEYHAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Gebelikte bağışıklama hizmetleri, anne ve bebeğin sağlığını korumak için en etkili halk sağlığı müdahalelerindendir. Gebelikte aşı kapsayıcılığını azaltan en önemli nedenlerden biri aşı kararsızlığıdır. Bu çalışmada gebelerin ve sağlık çalışanlarının gebelikte aşı yaptırma kararı hakkındaki görüş ve deneyimlerini ortaya koymak ve gebelikte aşı kararsızlığı nedenlerini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma niteliksel tipte olup, derinlemesine yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak, İstanbul' un Anadolu yakasında, 17 gebe ve 13 sağlık çalışanı olmak üzere toplam 30 katılımcı ile bireysel görüşülmüştür. Araştırmada amaçlı örneklem ve kartopu yöntemi kullanılarak eğitim durumu, yaş ve doğumun planlandığı hastanenin özel veya kamu hastanesi olmasına göre değişik özelliklerdeki gebeler ile beş ebe/ hemşire, dört aile hekimi, birisi perinatoloji yan dal uzmanı olmak üzere dört kadın hastalıkları ve doğum uzmanı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma bölgesinde en sık karşılaşılan gebelikte aşı kararsızlığı nedenleri, aşı politikalarının ve gebelikte bağışıklama danışmanlığı hizmetinin yeterince etkin olmaması olmuştur. Diğer en sık aşı kararsızlığı nedenleri gebelerde ve sağlık çalışanlarında bilgi eksikliği, aşıların anneye ve bebeğe olan risklerinin yüksek olarak algılanması ve gebelikte enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskinin düşük olarak algılanmasıdır. Gebelikte aşı kararsızlığını giderebilmek için etkili ve kapsamlı aşı politikaları oluşturulmalı ve sürekli güncellenmelidir. Gebelerde sağlık okuryazarlığını ve sağlık çalışanlarında bilimsel okuryazarlığı teşvik edecek eğitimler uygulanmalıdır. Sağlık çalışanlarına, gebelere bağışıklama danışmanlığının nasıl yapılacağı konusunda hizmet içi eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Immunization services during pregnancy are among the most effective public health interventions to protect the health of mother and baby. Vaccine hesitancy is one of the most important reasons for reduced vaccine coverage during pregnancy. The aim of this study is to reveal the opinions and experiences of pregnant women and healthcare professionals regarding vaccination during pregnancy and to investigate the reasons for vaccine hesitancy during pregnancy. The research is of qualitative type and a total of 30 participants, including 17 pregnant women and 13 healthcare professionals were interviewed individually on the Anatolian side of Istanbul, using in-depth face-to-face interview technique. Using purposive sampling and snowball method, pregnant women with different characteristics according to educational status, age and whether the hospital where the delivery was planned was a private or public hospital, five midwives/nurses, four family physicians, four gynecologists and obstetricians one of whom was a perinatology subspecialist, were included in the study. The most common reasons for vaccine hesitancy during pregnancy in the study area were inadequate vaccination policies and ineffective immunization counseling services during pregnancy. The other most common reasons for vaccine hesitancy were lack of knowledge among pregnant women and healthcare professionals, perception of high risks of vaccines to mother and baby, and perception of low risk of contracting infectious diseases during pregnancy. Effective and comprehensive vaccination policies should be established and continuously updated to prevent vaccine hesitancy during pregnancy. Trainings should be provided to promote health literacy among pregnant women and scientific literacy among healthcare professionals. Healthcare professionals should be given in- service training on how to provide immunization counseling during pregnancy.