Arthur Schopenhauer'de kötülük problemi ve kötümserlik
Evil problem and pessimism of Arthur Schopenhauer
  1. Tez No: 227698
  2. Yazar: NURTEN KİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez ana hatları ile Arthur Schopenhauer'in kötülük problemi ve kötümserlik ile ilgili düşüncelerini işlemektedir. Schopenhauer dünyayı Kant'tan gelmiş olan düalite eşliğinde tekrar ele alıp gözden geçirmiştir. O bu düaliteyi kendi sisteminde, ?tasarım olarak dünya? ve ?istenç olarak dünya? olarak ele alır. Tasarım olarak dünyanın neliğini ortaya koyduktan sonra, hemen hemen tüm görüşlerinin, özellikle de kötülük problemi ve kötümserlikle ilgili olan görüşlerinin temelinde yatan ?istenç olarak dünya?nın tasvirini yapar.Schopenhauer için hayatın özü acı ve kötüdür. Bu nedenle olabildiğince bu dünyadan kurtulmaya çalışmak, onun dar alanından çıkıp yaşama istencini yadsımak yapılabilecek en doğru eylemdir. Ancak yaşama istencinin yadsınması, yaşama istencine boyun eğmekten zordur. Yaşama istenci doğrultusunda eylemek çok kolayken, onu yadsımak özel beceriden ve kurtuluş yollarını aralamaktan geçer. Bu kurtuluş yolarından biri `sanat', bir diğeri `ahlâk' ve sonuncusu da Schopenhauer'in ahlaki alanın içine kattığı `sevgi' daha spesifik olarak `insan sevgisi'dir.Bu inceleme temelde yaşama istencinin boyunduruğu altında olan acı çeken insanın tüm bu kötülük içeren ve acı olan dünyadan kurtulmasının mümkün olup olmadığını, mümkünlüğü durumunda bunu sağlayacak kaynakların ne olduğunu açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main lines of this thesis are established on the ideas of Arthur Schopenhauer related to the evil problem and pessimism. Schopenhauer dealt with and then revised the world again along with the Kant?s duality. In his system, he handled this duality as ?the world as will? and ?the world as representation?. After he discussed what the world as representation was, he depicted almost all of his ideas, especially the world as will which underlies his views related to the evil problem and pessimism.According to Schopenhauer, the essence of life is pain and evil. Therefore, the most appropriate action to perform is to try to escape from this world as far as possible and to leave its limited space and deny will of living. But denying the will of living is harder than obeying it. It is so easy to live in accordance with the will of living, but denying it however requires special talent and search for the salvation ways. One of these salvation ways is 'art'; the other one is 'ethics', and the final one is 'love' that Schopenhauer has incorporated to the field of ethics and more specifically the 'human love'.This study tries to disclose whether it is possible or not for man who suffers fundamentally under the yoke of the will of living to escape from this world of evil and pains, and in case of its possibility, what kind of sources will make this possible.