Küreselleşme sürecinde stratejik işbirlikleri ve kırgızistan'daki Kırgız-Türk şirketleri üzerine bir araştırma
Strategic cooperations in course of globalization and an inquiry on the Kyrgyz-Turkish companies in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 227697
  2. Yazar: KADIRBEK KUDAYBERDİEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Küreselleşme sürecinde uluslararası ekonomiler, giderek artan bir etkinlikle birbirleriyle ilişki içine girmektedirler. Bununla birlikte küreselleşme esasında, sadece ekonomik bir olgu değil; siyasi, hukuki, sosyal, kültürel ve uluslararası boyutları da olan bir değişim sürecidir. Bu süreçte, ülkeler arasındaki ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel ilişkilerin yaygınlaşması ve gelişmesi, ideolojik ayırımlara dayalı kutuplaşmaların çözülmesi ülkeleri ve bu ülkelerdeki şirketleri hiç olmadığı kadar bir birlerine bağımlı kılmış. Bugün küreselleşme sürecinde şirketler uluslararası pazarlara çok hızlı açılabilmektedirler. Hiç bilmedikleri, rekabetin kıyasıya yaşandığı uluslararası pazarlarda şirketlerin ayakta kalabilmeleri hiç de kolay olmamaktadır. Bu nedenle, şirketler pazara daha hızlı girmek, riskleri paylaşmak, ayakta kalabilmek ve büyümek adına yerel veya yabancı şirketlerle stratejik işbirliği yapmak zorunda kalmaktadırlar. Stratejik işbirlikleri iki veya daha fazla sayıda işletmenin üzerinde anlaşmaya vardıkları hedefleri gerçekleştirmek üzere kaynaklarını değiş tokuş etmelerine, bir yerde toplamalarına veya birleştirmelerine dayanan uzun süreli işbirliği anlaşmalarıdır. Bu çalışmada Kırgızistan'da faaliyet gösteren Kırgız-Türk şirketlerinin stratejik işbirlikleri oluşturma nedenleri, ortak seçim kriterleri, stratejik işbirliğinin sağladığı avantajlar ve getirdiği dezavantajlar, işbirliği oluşturma aşamasında yaşanan zorluklar araştırılmıştır. Bu keşifsel araştırmada veri toplamak amacıyla 21 sorudan oluşan anketten yararlanılmıştır. Hazırlanan anket Kırgızistan'da faaliyet gösteren 42 adet Kırgız-Türk şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile yüz yüze görüşülerek cevaplandırılmıştır. Bu 42 anketten yararlanılarak faktör analizi yardımıyla işbirliklerin, Türk ortakların bakış açısı ile, oluşturulma nedenleri, ortak seçim kriterleri, işbirliği oluşturulması aşamasında yaşanan zorluklar ve işbirliğinden duyulan memnuniyet dereceleri belirlenmişt
Özet (Çeviri)
During the course of globalization, international economies get into relation with each other increasingly. Together with this, globalization is not only an economic phenomenon but also a period of change with its political, judicial, social, cultural and international aspects. In this process, the fact that the economic, political, social and cultural relations became prevalent and improved, and that polarization based on ideological differentiations became disintegrated made the countries and the companies of these countries depended on each other at the very most. Nowadays in the process of globalization, companies can expand to international markets rapidly. It is not easy for these companies to survive in the unknown markets where a dog-eat-dog competition takes place. As a result, for the sake of expanding to market more rapidly, sharing the risks, surviving and augmenting, companies have to make strategic collaborations with local or foreign companies. Strategic collaborations are long term agreements based on exchange and congregation of resources in order to realize the goals of two or more companies that have agreed upon. In this inquiry, the reasons of Turkish companies displaying activities in Kyrgyzstan to make strategic collaborations, common criteria for selection, advantages and disadvantages of strategic collaboration and the difficulties encountered in the course of collaboration are studied. In this explorative survey, to gather data a questionnaire consisting of 21 questions is provided. The above mentioned questionnaire has been applied to 42 top executives of Kyrgyz-Turk companies during live interviews. By making use of these 42 questionnaires and with the method of factor analysis, the reasons of making collaborations from the point of views of Turkish collaborators, common criteria for selection, difficulties encountered in the course of collaboration and the levels of satisfaction obtained are stated precisely.