Arthur Schopenhauer'de güç istenci kavramı
Concept of will to power in Schopenhauer
- Tez No: 446221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABAMÜSLİM AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Arthur Schopenhauer dünyanın akılsal bir yer olmadığı esasını ileri sürenlerin ilkleri arasındadır. Dünyayı daha kabul edilebilir bir sebep olarak düşünen Platon ve Kant'tan esinlenen Schopenhauer onların felsefelerini bir içgüdü tanımına ve sonunda zevkten el ayak çekmiş bakış açısına indirgemiştir. O, sonsuz kavgayla dolu bir dünya tasarımı ortaya koymuştur. Bizlerin evrensel faydaya doğru bir duruş ve daha dingin bir ruh haletini başarmak için doğal arzularımızı azaltmamız gerektiğini söyler. Genel olarak koyu bir pesimist olduğu düşünülen Schopenhauer, aslında düş kırıklığıyla dolu acılı insan durumunun sanatsal, ahlaki ve estetik bilinç formları yollarıyla üstesinden gelineceğinin savunucusudur. Ölümünden sonra onun felsefesi, müzik, edebiyat ve görsel sanatlarla meşgul olanlarla beraber, hayatın anlamı hakkında endişe duyan kişiler için özel bir çekiciliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
Arthur Schopenhauer was among the first people to claim that at is core, the universe is not a rational place. Inspired by Plato and Kant, regarding the world as being more acceptable to reason, Schopenhauer developed their Philosophies into an instinct-recognizing and ultimately ascetic outlook. He claims the representation of a world filled with endless strife. He says that we ought to minimize our natural desires to achieve a more tranquil frame of mind and a disposition towards universal beneficence. Generally considered to be a thoroughgoing pessimist, Schopenhauer in fact advocate of overcoming a frustration filled and fundamentally painful human condition via artistic, moral and ascetic forms of awareness. After his death, his philosophy had a special attraction for those who wonder about life's meaning, along with those engaged in music, literature, and the visual arts.