Experimental exploration of attitude change: A path model of cognitive dissonance, resilience, and readiness for organizational change among prospective teachers
Tutum değişiminin deneysel yöntemle incelenmesi: Öğretmen adayları arasında bilişsel uyumsuzluk, yılmazlık ve örgütsel değişime hazır olma durumunun bir yol analizi
- Tez No: 481483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitimsel bir değişim önerisi (Aday Öğretmen Yetiştirme Programı) bağlamında, üç farklı tutum grubunu (olumsuz tutum grubu, olumlu tutum grubu ve kontrol grubu), Örgütsel Değişime Hazır Olma düzeyinin alt boyutları (bireysel yarar, değişim yeterliği, uygunluk ve yönetim desteği) açısından karşılaştırmak ve ayrıca Bilişsel Uyumsuzluk ve Yılmazlık değişkenleri arasındaki ilişkinin doğasını, Örgütsel Değişime Hazır Olma düzeyinin alt boyutları açısından iki farklı yol analizi ile test etmektir. Çalışmanın örneklemi, Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde eğitimlerine devam etmekte olan 201 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verisi, oluşturulan yarı deneysel ortamda Örgütsel Değişime Hazır Olma, Bilişsel Uyumsuzluk ve Yılmazlık ölçekleri ile toplanmıştır. Bulgular olumlu tutum grubunun veya olumsuz tutum grubunun, Örgütsel Değişime Hazır Olma düzeyinin farklı boyutları açısından, kontrol grubundan anlamlı bir şekilde farklılaştığını ortaya koymuştur. İki farklı yol analizine ilişkin olarak, ilk yol analizinin sonuçları, Bilişsel Uyumsuzluk değişkeninin, Örgütsel Değişime Hazır Olma düzeyinin iki alt boyutunu (değişim yeterliği ve uygunluk) pozitif ve anlamlı bir yönde yordamakta olduğunu ortaya koymuştur. İkinci yol analizi sonuçları, Bilişsel Uyumsuzluk değişkeninin, Örgütsel Değişime Hazır Olma düzeyinin iki alt boyutunu (değişim yeterliği ve uygunluk) negatif ve anlamlı yönde yordamakta olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak, Yılmazlık, hem Bilişsel Uyumsuzluğu hem de Örgütsel Değişime Hazır Olma düzeyinin alt boyutlarını yordamamıştır. Bu çalışma kapsamında, ikna edici değişim mesajı yaklaşımının ve Bilişsel Uyumsuzluk teorisininin kullanımı yoluyla, eğitim bağlamında tutum değişikliğinin deneysel bir şekilde araştırılması sağlanmıştır. Elde edilen bulgular, değişim uygulamaları açısından kuram, uygulama ve araştırma anlamında önemli çıkarımlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare three different attitude groups (negative attitude group, positive attitude group, and control group) with respect to the magnitude of change obtained for Readiness for Organizational Change (RFOC) factors (personal benefit, change efficacy, appropriateness, and management support), and to test two separate path models investigating the nature of the relationships between Cognitive Dissonance and Resilience in predicting the magnitude of change obtained for RFOC factors, in relation to an upcoming educational change initiative (Novice Teacher Training Program). The sample included 201 undergraduate students pursuing degrees at the faculty of education in a public university in Ankara. The data was collected by creating a quasi-experimental setting through the RFOC, Cognitive Dissonance, and Resilience scales. The results revealed that both the positive attitude group and negative attitude group significantly differed from the control group in terms of the magnitude of change obtained for RFOC variables. Regarding the separate path analyses, the first path analysis revealed that Cognitive Dissonance positively and significantly predicted the magnitude of RFOC factors as; change efficacy and appropriateness. The second path analysis yielded that Cognitive Dissonance negatively and significantly predicted the magnitude of RFOC factors as; change efficacy and appropriateness. Last, Resilience did not predict Cognitive Dissonance and the magnitude of RFOC factors. Through this study, an experimental exploration of attitude change in Turkish education context was enabled by means of adopting persuasive change-message approach and cognitive dissonance theory. The findings offer insightful implications for theory, practice, and research in change implementations.