The question of the west in the ideology of İslamic revival: Perspectives from Mawlana Abu'l-a'la Mawdudi, Sayyid Qutb and Ayatollah Ruhollah Khomeini
İslami uyanış ideolojisinde batı sorunsalı: Mevlana Ebul Ala Mevdudi, Seyyid Kutub ve Ayetullah Ruhullah Humeyni?den perspektifler
- Tez No: 227734
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN D. DAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, 20 yüzyıl İslami uyanışının Batı'ya ve Batıcı rejimlere karşı geliştirdiği ideolojiyi incelemektedir. J.S. Mill'in ?farklılık metodu? temelinde, İslami uyanış hareketinin önde gelen isimlerini ? Hindo-Pakistan'lı Mevlana Ebul ala Mevdudi, Mısır'lı Seyyid Kutub ve İran'lı Ruhullah Humeyni- ideolojik perspektifleri bağlamında mukayese etmektedir. Bu çerçevede, söz konusu ideologlarca önerilen ideal düzende, Batı geleneğini çürütmek ve Batının İslam dünyasına sosyo-politik nüfuzunu reddetmek amacıyla, İslam'ın bütüncül bir yaşam tarzı olarak değerlendirilmesini analiz etmektedir. Batı sorunsalı, mukayesenin bağımlı değişkenidir ve iki bağımsız değişken ? (1) ?cahiliye?den ?hakimiye?ye doğru bir sosyo-politik dönüşümü gerekli kılan ideal İslami düzenin ontolojisi/epistemolojisi ve (2) bu ideal düzeni gerçekleştirmeye yönelik, aktivizme dayalı yöntem - vasıtasıyla incelenmektedir. Bu açıdan, tez uyanış hareketinin Batı kökenli yönetişim sistemine bir tepki olarak geliştirdiği ?Oksidentalizm? önerisini sual etmektedir.Bu amaçla, tez öncelikle İslami uyanış hareketinin bağımsız değişkenlerini - ontoloji/epistemoloji ve yöntem- tarihsel bir bakış açısıyla araştırmaktadır. Sonra, Mevdudi'nin, Kutub'un ve Humeyni'nin aktivizm temelinde ?cahiliye?den ?hakimiye?ye geçiş süreci öngören ideal İslami düzen teorisinde Batıyı nasıl değerlendirdiklerini sırasıyla mukayese etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis surveys the response of the ideology of 20th century Islamic revival to the West and the Western-inspired regimes at home. Based on J.S. Mill?s ?method of difference", it compares the ideological perspectives of the prominent figures of Islamic revival: Mawlana Abu?l-A`la Mawdudi in Indio-Pakistan, Sayyid Qutb in Egypt and Ruhollah Khomeini in Iran. In this context, it analyzes the appraisal of Islam as a total way of life in order to refute the Western tradition and refuse its interference into the socio-politics of the Islamic world in the ideal order proposed by those ideologues. The question of the West is the dependent variable of the comparison and is searched through two independent variables: (1) ontology/epistemology of the ideal Islamic order which necessitates a socio-political transformation from ?jahiliyya? to ?hakimiyya? and (2) the methodology to attain the ideal order which is based on activism. In this perspective, it questions the revivalist proposal of ?Occidentalism? as a reaction to the Western-originated system of governance.To this end, the thesis firstly explores the characteristics of the independent variables ?the epistemology/ontology and methodology- of Islamic revival from a historical point of view. Then, it continues with comparing how Mawdudi, Qutb and Khomeini respectively regard the West in the theory of ideal Islamic order which reads a process from ?jahiliyya? to ?hakimiyya? through activism.