Validity of science items in the Student Selection Test in Turkey
Turkiye'de Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) kullanılan fen sorularının geçerliği
  1. Tez No: 227749
  2. Yazar: NAZLI UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU, YRD. DOÇ. DR. SEMRA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Öğrenci Seçme Sınavında yer alan fen testlerinin kapsam ve yapı geçerliğiyle ilgili ipuçlarını, kapsam, bilişsel süreçler, madde özellikleri, faktör yapısı ve okul türünden kaynaklanan farklılıkları dikkate alarak sunar. Kullanılan veride, 2006 yılı Öğrenci Seçme Sınavında yer alan ve altı farklı okul türünden seçilen 126,245 öğrenci bulunmaktadır. Öğrenci Seçme Sınavının kapsam ve yapı geçerliğine ait ipuçları, Güvenirlik Analizi, Madde Analizi, Temel Bileşenler Faktör Analizi ve Tek Yönlü Varyans Analizi yürütülerek değerlendirilmiştir. Bahsedilen analizleri yürütürken SPSS ve ITEMAN bilgisayar programları kullanılmıştır. Kapsam Analizi sonuçlarına göre, 2006 ÖSS fen soruları bilgi, anlama ve problem çözme seviyelerindeki çeşitli bilişsel süreçleri ölçmektedir. Bu sorular Temel Bileşenler Faktör Analizinde, çok yakın boyutları ölçen üç farklı faktör altında yüklenmişlerdir. Diğer taraftan, Tek Yönlü Varyans Analizi sonucunda bulunan lise türleri arasındaki fen puanı farkı ile geçerlik tehdidi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents content-related and construct-related validity evidence for science sub-tests within Student Selection Test (SST) in Turkey via underlying the content, cognitive processes, item characteristics, factorial structure, and group differences based on high school type. A total number of 126,245 students were present in the research from six type of school in the data of SST 2006. Reliability Analysis, Item Analysis, Principle Component Analysis (PCA) and one-way ANOVA have been carried out to evaluate the content-related and construct-related evidence of validity of SST. SPSS and ITEMAN programs were used to conduct the above-mentioned analyses. According to the results of content analysis, science items in the SST 2006 found to be measuring various cognitive processes under knowledge, understanding and problem solving cognitive domains. Those items loaded under three factors according to PCA findings which were measuring very close dimensions. Moreover, a threat to validity was detected via one-way ANOVA due to significant mean difference across high school types.