The predictors of understanding of honor and attitudes toward honor related violence: Ambivalent sexism and system justification
Namus algısının ve namusu korumak adına kadına uygulanan şiddete yönelik tutumların yordayıcıları: Çelişik duygulu cinsiyetçilik ve sistemi meşrulaştırma
- Tez No: 227748
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı, kadınlara yönelik çelişik duygulu cinsiyetçilik, erkeklere yönelik çelişik tutumlar ve sistemi meşrulaştırma ile namus algısı ve namus adına kadına uygulanan şiddete yönelik tutumlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, ODTÜ, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinde okuyan 351 lisans öğrencisi katılmıştır (180 kadın ve 166 erkek). Katılımcıların yaşları 17 ile 30 arasında değişmektedir. Data toplama aracı olarak Namus Algısı Ölçeği; Namusu Korumak adına Kadınlara Uygulanan Şiddete Yönelik Tutumlar Ölçeği; Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (ÇDCÖ); Erkeklere ilişkin Çelişik Duygular Ölçeği (EÇDÖ); Ekonomik Sistemi Meşrulaştırma Ölçeği (ESM) ve demografik bilgilerden oluşan bir anket uygulanmıştır. Kadınlarla erkeklerin sonuçlarını karşılaştırabilmek amacıyla ayrı ayrı regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, erkeklerde, yüksek Düşmanca Cinsiyetçilik (DC) ve Erkeklere ilişkin Korumacı Tutumlar (EKT) puanlarının ve düşük Erkeklere ilişkin Düşmanca Tutumlar (EDT) puanlarının; ve kadınlarda yüksek Erkeklere ilişkin Korumacı Tutumlar (EKT) ve ESM puanlarının namusu kadının bekaretiyle ilişkilendirme ve erkekleri namusu korumaktan sorumlu tutma eğiliminde artışla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, namusu korumak adına kadınlara uygulanan şiddete yönelik tutumlar konusunda, erkeklerin EKT puanları bu tutumlarla pozitif yönde ilişkili bulunurken kadınların hem EKT hem de ESM puanları bu tutumlarla pozitif yönde ilişkili bulunmuştur.Bu tez, psikoloji literatüründe çalışılmamış olan ?namus? olgusunu araştırarak; literatüre iki yeni ölçek kazandırarak - Namus Algısı Ölçeği ve Namusu Korumak adına Kadınlara Uygulanan Şiddete Yönelik Tutumlar Ölçeği; ve konunun araştırılmasında kadınlara ve erkeklere yönelik çelişik duyguları ve sistemi meşrulaştırma teorisini kullanarak katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the relationship of ambivalent sexism toward women and men and system justification with understanding of honor and attitudes toward violence against women for protecting honor. 351 undergraduate students from METU, Ankara and Gazi University participated in the study (180 females and 166 males). Participants? ages ranged from 17 to 30 (M=21.56). Data was collected by a questionnaire consisting of Understanding of Honor Scale; Attitudes toward Violence against Women for Protecting Honor Scale; Ambivalent Sexism Inventory which has two subscales of Hostile Sexism (HS) and Benevolent Sexism (BS); and Ambivalence toward Men Inventory which has two subscales of Hostility toward Men and Benevolence toward Men (BM); and Economic System Justification Scale and demographic information. Seperate linear regression analyses for males and females were performed in order to compare their responses. Results showed that among males, higher levels of HS and BM; and lower levels of HM; and among females, higher levels of BM and system justification predicted higher tendency to relate honor with women?s virginity and holding men responsible for protecting it. Regarding attitudes toward violence against women for protecting honor, males? scores were positively associated with BM, whereas females? scores were positively associated with BM and ESJ scores.The thesis aims to contribute to the literature by (1) investigating the concept of ?honor? which has not been delt with in psychology literature; (2) introducing two newly developed scales: Understanding of Honor Scale and Attitudes toward Violence against Women for Protecting Honor Scale; and (3) making use of ambivalence toward men and women, and system justification theory while investigating the topic.