Effects of eccentric hamstring training on lower extremity strength & landing kinetics in female recreational athletes
Rekreasyonel bayan sporcularda eksantrik hamstring antrenmanının alt ekstremite kuvveti ve yere düşüş kinetiğine etkileri
  1. Tez No: 227751
  2. Yazar: YAŞAR SALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı 10 haftalık eksantrik Hamstring kuvvet antrenmanı sonrasında kuvvette meydana gelecek artışı göstermektir. İkinci olarak ta eğer kuvvette artış olursa bu artış yere düşüş kinetiğini ve dikey sıçrama performansını etkiliyor mu sorusuna cevap vermektir.Çalışmada 27 rekreasyonel bayan sporcu iki gruba ayrılarak NHST (n = 14) ve kontrol (n = 13) gruplarını meydana getirdi. Ölçümler 10 haftalık egzersiz programının başında, ortasında ve sonunda yapıldı. Katılımcıların bu dönemlerde yere düşüş kinetiği parametreleri kuvvet platformunda, alt ekstremite kuvvetleri ve propriyosepsiyonu kuvvet dinamometresiyle ve dikey sıçrama performansları sıçrama minderi ile değerlendirildi.Sonuçlar NHST grubunun antrenman programı sonunda eksantrik hamstring kuvvetlerini arttırdıklarını gösterdi (hafta-1 = 233.6 ± 27.5, hafta-10 = 253.8 ± 28.4 Nm/kgbw; p < .05). Anlamlı farklılıklar NHST grubunu yere düşüş mekaniği ölçüm değerlendirmelerinde de gözlendi. PVGRF (hafta-1 = 6.2 ± 0.9, hafta-5 = 5.3 ± 0.9; p < .05), PAPGRF (hafta-1 = 1.1 ± 0.2 & hafta-10 = 0.8 ± 0.3; p < .05), ve APImp (hafta-1 = 78.1 ± 13.6 & hafta-10 = 67.8 ± 9.2; p < .05) sonuçlarında anlamlı azalmalar belirlendi. Bunların yanında NHST grubunun dikey sıçrama performansında da anlamlı artış görüldü (hafta-1 = 0.25 ± 0.0 & hafta-10 = 0.27 ± 0.0 cm; p < .01).Çalışmanın sonunda; 1) antrenmanının NHST grubunda kuvvet artırımı etkisi, 2) bu artışın yere düşüş biyomekaniğini etkilediği ve eklemlere binen yükü azaltarak yaralanma riskini azaltabileceği, ve 3) sıçrama hareketinde ?take off phase? olarak adlandırılan anda ki kuvvet transferinin etkinliğinin arttırıldığı ve dikey sıçrama performansını geliştirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to display increase in eccentric hamstring strength after 10-weeks training program. Secondly, if such an increase occurred, would this strength change result in altered landing kinetics and improved jumping performance?27 recreational female athletes assigned into experimental (n = 14) and control (n = 13) groups.