Exploring the perceptions of teachers, students, and parents about the new 4-year anatolian high school english program
Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yeni 4 yıllık anadolu lisesi ingilizce programı hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 227752
  2. Yazar: HANDE KEFELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dört yıla yayılan yeni düzenlenmiş lise programı çerçevesinde Anadolu liselerinde İngilizce hazırlık sınıfı kaldırılarak bu sınıfın programı dört yıla yayılmıştır. Bu betimsel çalışma ile öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yeni lise İngilizce programı uygulaması hakkındaki düşüncelerinin nitel araştırma yöntemi ile incelenmesi amaçlanmaktadır. Bununla beraber Milli Eğitim Bakanlığı'nın sağlamış olduğu materyaller ve Avrupa Dil Pasaportu ile ilgili görüşlerinde ortaya konulması amaç edinilmiştir. Bunlara ek olarak çalışmanın yabancı dil programında belirtilen iletişimsel yaklaşım, öğrenci merkezli öğretim ve çoklu zeka kuramı konularına da ışık tutması hedeflenmektedir. Böylesi bir programın ve uygulamanın yeni olması sebebi ile öznel fikirlerin ortaya konulması ve alanla ilgili önemli hususların açığa çıkması amacı ile çalışmada görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evreni Ankara'daki Anadolu Liselerinden oluşurken, örneklem buna parallel olarak Ankara'da bulunan 4 Anadolu Lisesinden seçilmiş üçer kisilik veli, öğrenci ve öğretmen guruplarından oluşmaktadır. Dolayısı ile toplamda 36 kişilik bir örneklem bu çalışmada kullanılmıştır. Öğrenci ve velileri seçerken uygun örneklem, öğretmenleri seçerken ise amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır.Yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanan veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Yapılan calışmada sonuçlar göstermiştir ki velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin çoğunluğu Anadolu Liselerindeki İngilizce hazırlık sınıfının kaldırılmasını onaylamıyor. Bununla birlikte katılımcıların çoğunluğundan elde edilen veriler İngilizce öğrenmek için hazırlık sınıfının gerek 5 yıllık gerekse 8 yıllık zorunlu ilkoğretim sonrasında olması gerektiğini göstermektedir. Bulgular ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğunun İngilizceye ve İngilizce eğitim ve öğretime olumlu baktıklarınıda göstermiştir. Katılımcıların Milli Eğitim Bakanlığınca sağlanan materyaller ile ilgili görüşleri ise bunların gerek dil öğretiminde gerekse programında geçen dil öğretim yöntemlerinin uygulanmasında yetersizlikler olduğunu gösterilmiştir. Bunlara ek olarak Avrupa Dil Portfoloysu ile ilgili de katılımcıların büyük çoğunluğunun konu hakkında desteklenme ihtiyacı içinde oldukları ortaya çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen diğer bir sonuç ise İngilizce öğretiminde kullanılması öngörülen yöntemlerin (iletişimsel yaklaşım, öğrenci merkezli öğretim ve çoklu zeka kuramı) sınıf içinde yeterince uygulanamadığıdır.
Özet (Çeviri)
With the newly designed curricula, the preparatory year of the Anatolian High Schools (AHS) was terminated while expanding its English program to four years. Within that context, utilizing semi-structured interview protocols this descriptive study aimed to bring an insight into the perceptions of parents, students, and teachers about the new AHS English program. Moreover, the perceptions of the participants on the materials provided by MONE and European Language Portfolio were also aimed to be revealed. Additionally, it was targeted to bring out what participants think about the applicability of the communicative language teaching, student-centered approach, and multiple intelligences, since they were stated in the foreign language curricula. While the population consisted of AHSs in Ankara, the sample of the study made up of 4 groups of parents, students, and teachers from 4 AHSs in Ankara. Each group consisted of 12 interviewees, which makes 36 participants in total. In selecting students and parents convenience sampling, and in selecting teachers purposive sampling was utilized.Analyzing the data collected using content analysis the findings revealed that parents, students, and teachers do not favor the current English language practice in AHSs where preparatory class is terminated. Additionally, the findings showed that in order to learn English, preparatory class is a necessity either after 5-year or after8-year elementary education. Results also showed that all groups perceive English positively and support teaching and learning of the language. As for the perceptions of the participants on the materials, they expressed how insufficient they are in terms of teaching the language and in terms of practicing the language teaching approaches stated in the curriculum. Moreover, it was found that most of the participants did not know about the European Language Portfolio. Lastly, according to the answers, the English language teaching approaches stressed in the curriculum were difficult to be practiced in classes.