Altı çizili materyalle çalışma ve tam öğrenme yönteminin öğrenme düzeyine, hatırlamaya ve akademik benlik kavramına etkisi
The Effects of instruction with underlined materials and mastery learning methods on the level of learning, recalling and academic self-concept
  1. Tez No: 52848
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmada, altı çizili materyalle öğretim ve tam öğrenme yönteminin ayrı ayrı ve birlikte öğrenme düzeyine, hatırlamaya ve akademik benlik kavramına etkisi incelenmiştir. Ankara'daki bir ilköğretim okulunun 4. sınıflarından dört grup üzerinde ve fen bilgisi dersinde yürütülen araştırmada, kontrol grubunda geleneksel öğretim, birinci deney grubunda altı çizili materyalle öğretim yapılmış; ikinci deney grubunda tam öğrenme yöntemi, üçüncü deney grubunda ise tam öğrenme yöntemi altı çizili materyalle birlikte işe koşulmuştur. Araştırmada veriler Bilişsel Giriş Davranışları Testi, Düzey Belirleme Testi ve Akademik Benlik Kavramı Ölçeği ile toplanmıştır. Denel işlemin başında yapılan Varyans Analizi sonuçları grupların bilişsel giriş davranışları ve ön test bilgi düzeyi puanları bakımından denk olduklarını, buna karşın akademik benlik kavramı ile ön test toplam, kavrama ve uygulama düzeyi puanlan bakımından denk olmadıklarını göstermiştir. Bunun üzerine, değişkenlerin ön öğrenmelerden arındırılmış etkilerini saptamak için Kovaryans Analizi yapılmış ve F değerlerinin anlamlı bulunduğu durumlarda, farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Duncan Testine başvurulmuştur. Bulgular öğrenme düzeyi, hatırlama ve akademik benlik kavramına ilişkin bulgular başlıkları altında aşağıda özetlenmiştir: öğrenme Düzeyine İlişkin Bulgular Toplam öğrenme düzeyi, bilişsel alanın bilgi, kavrama ve uygulama düzeyi bakımından kontrol grubu ile deney grupları arasında -uygulama düzeyinde kontrol grubu ile birinci deney grubu dışında- deney grupları lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Deney grupları arasında da ikinci ve üçüncü deney grupları lehine anlamlı farklar elde edilmiştir. Ancak, ikinci ve üçüncü deney grupları arasında anlamlı fark gözlenmemiştir. mHatırlamaya İlişkin Bulgular Toplam hatırlama ve bilgi, kavrama ve uygulama düzeyi hatırlamalar bakımından kontrol grubu ile deney grupları arasında deney grupları lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Deney grupları arasında da ikinci ve üçüncü deney grupları lehine anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Aynı şekilde -toplam öğrenmeleri hatırlama ortalamasının üçüncü deney grubunda ikinci deney grubundakinden yüksek olması dışında- ikinci ve üçüncü deney grupları arasında anlamlı fark gözlenmemiştir. Akademik Benlik Kavramına İlişkin Bulgular Akademik benlik kavramı puanları bakımından kontrol grubu ile deney grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma bulgularına göre, altı çizili materyalle öğretimin, geleneksel öğretime kıyasla öğrenme ve hatırlama düzeyini yükselttiği ancak, altı çizili materyalin tam öğrenme yöntemi üzerinde birikik etkisinin olmadığı, öğrencilerin akademik benlik kavramlarında fark edilebilir değişme ve gelişmelerin sağlanabilmesinin ise, daha uzun zaman gerektirdiği sonucuna varılmıştır. öğretme-öğrenme sürecinde, daha değişik türden etkili hale getirilmiş materyal kullanılması ile tam öğrenme yönteminin değişik kombinasyonlarla uygulanmasının öğrenme düzeyine etkileri konusunda araştırmalar yapılması önerilmektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine the effects of instruction with underlined materials and mastery learning method, used simultaneously or separately, on the level of learning together, retention and academic self-concept. During the research which has been carried out on four groups and in science classes at an elementary school in Ankara, the first experimental group was taught with underlined materials, the second experimental group was taught with mastery learning and the third experimental group was taught with mastery learning and underlined metarials simultaneously. The data have been collected by Cognitive Entry Behavior Test, Summative Test and Academic Self-Concept Scale. The results of the Variance Analysis administered at the beginning of the experimental work have shown that the groups were equal with regard to their cognitive entry behaviors and pre - test knowledge-level scores, however, they were not equal with regard to total scores of academic self-concept and pre - test and the scores of comprehension and application level. Therefore, co -variance analysis has been administered to determine the effects of variables without pre - teaching and“Duncan Test”has been applied to determine between which groups the difference existed in the cases where F values were found meaningful. Below you will find the summary of findings with the headlines as findings related to the level of learning, recalling and academic self-concept. Findings Related to the Level of Learning With ragard to total learning level, knowledge, comprehension and application level of cognitive domain - except the control group and the first experimental group at application level -, significant differences have been found out between control group and experimental groups in favor of experimental groups. Significant differences have been gained among experimental groups in favor of the second and third experimentalgroups. However, no significant difference has been observed between the second and third experimental groups. Findings Related to Retention With regard to total recollection and knowledge, comprehension and application - level retention, significant differences have been observed between control group and experimental group in favor of experimental group. Significant differences have been observed among the experimental groups in favor of second and third experimental groups. Likewise, no significant difference has been abserved between the second and third experimental groups - except in the situations where average of total - learning - retention of the third group is higher than of the second group. Findings Related to Academic Self-Concept With regard to academic self-concept scores, there has been no significant difference between control groups and experimental groups. Depending on the research data, it is concluded that comparing with conventional instruction, teaching with underlined material rises the leveJ of learning and retention, however, underlined material has no total effect on mastery learning method and more time is needed to provide noticeable changes and developments on the academic self- concept of the students. It is recommended that researches are to be made to determine the effects of the usage of effective material which is supported by different types and the application of mastery learning method with different combinations on the level of learning with in the process of teaching and learning. VI