A Study on the predictors of teachers' sense of efficacy beliefs
İlköğretim öğretmenlerinin öz-yeterliklerinin yordanması üzerine bir çalışma
- Tez No: 227775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin öz-yeterlik inançlarının cinsiyet, branş, öğretmenlik tecrübesi, performanslarından yaşadıkları doyum, meslektaş, veli ve idari personelden aldıkları destek, ve okul tarafından kendilerine sağlanan kaynaklar değişkenleri açısından ne derecede yordandığını incelemektir. Bu çalışma, 2007-2008 akademik yılında yapılmıştır. Veriler, Ankara'nın Çankaya ilçesinin 62 farklı ilköğretim okulunda çalışan toplam 383 fen bilgisi, sınıf, ve matematik öğretmenlerinden Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği (Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001) kullanılarak toplanmıştır. Veriler dört ayrı hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak incelenmiştir.Sonuçlar cinsiyetin, branşın, ve öğretmenlik tecribesinin öğretmenlerin genel, öğretim stratejilerine yönelik, sınıf yönetimine yönelik ve öğrenci katılımına yönelik öz-yeterliklerini etkilemediği; fakat performanslarından yaşadıkları doyumun öz-yeterlikleri etkilediğini göstermiştir. Ayrıca aile desteğinin ve okul tarafından sağlanan kaynakların öğrenci katılımına yönelik öz-yeterliğini etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the predictors of teachers? sense of efficacy including gender, teaching field, years of teaching experience, satisfaction with performance, support from colleagues, support from parents, and support from administration, and teaching resources.The present study was conducted in the 2006-2007 academic year. The study included a total of 383 science, mathematics, and classroom teachers from 62 elementary schools of Çankaya district in Ankara. Data were collected through Teachers? Sense of Efficacy Scale (Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001).In the present study, data were analyzed by utilizing four separate hierarchical regression analyses. Results showed that gender, teaching field, and years of teaching experience variables were not significant predictors for overall teacher efficacy, efficacy in instructional strategies, efficacy in classroom management, and efficacy in student engagement, whereas satisfaction with performance variable made significant contribution to all dependent variables. Parental support and teaching resources predicted only efficacy in student engagement.