Teknoloji geliştirme merkezlerinde finansman sorunları
Financial problems on technology development centers
  1. Tez No: 227779
  2. Yazar: ÖZNUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ZAİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye'de Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) isimleriyle iki farklı şekilde yapılandırılmış olan üniversite-sanayi işbirlikleri, yeni yüksek teknoloji işletmelerinin oluşumunu ve gelişimini desteklemek, bu sayede ekonomik kalkınma ve rekabet üstünlüğü sağlamak amacıyla tüm dünyada, özellikle 1980'li yıllardan sonra başvurulan organizasyonlardır.Bu çalışma ile TEKMER ve TGB kavramlarını tanımlamak, bu tür organizasyonların işleyişini ve yararlarını açıklamak, Türkiye'deki mevcut durumunu ortaya koymak, bünyelerinde faaliyet gösteren işletmelerin yararlanabilecekleri finansman kaynaklarını belirlemek, bu kaynakların Türkiye'deki kullanım durumunu, kaynaklara erişim ve kaynakların kullanımı sırasında karşılaşılan sorunları ortaya koymak ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmek amaçlanmaktadır.Çalışma kapsamında ODTÜ TEKMER, ODTÜ Teknokent TGB ve Hacettepe Üniversitesi TGB bünyesinde yer alan 30 işletmenin katılım sağladığı bir anket gerçekleştirilmiştir.Araştırma neticesinde aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:İşletmelerce en çok kullanılan finansal kaynaklar sırasıyla kişisel tasarruflar, arkadaşlar ve aile yoluyla elde edilen fonlar, devlet teşvikleri ve ticari banka kredileridir.Devlet teşvikleri içerisinde en çok KOSGEB ve Tübitak-TEYDEB desteklerinden yararlanılmaktadır.İşletmeler iş melekleri ve risk sermayesi finansman yöntemleri ve finansal kaynak sağlamak için yararlanabilecekleri AB programları hakkında yeterince bilgi sahibi değildirRisk sermayesi yönteminin kullanımında RS şirketlerinin sayıca az olması ve mevzuat yetersizlikleri sorun oluşturmaktadır.Ticari banka kredilerine yeterince başvurulmaması yüksek kredi faizleri ve teminat gereksinimlerinden kaynaklanmaktadır, bu durumu iyileştirmek için kurulmuş olan Kredi Garanti Fonu'ndan işletmeler yeterince haberdar değildir.Devlet teşvikleri ve AB programlarının kullanımında aşırı başvuru prosedürleri ve bürokrasi sorun oluşturmaktadır ve özellikle yeni işletmeler bu bürokrasiden kaçınmaktadır.İşletmeler kendilerine sağlanan vergisel teşvikleri yeterli görmelerine karşın TGB'lere yönelik mevzuatı yetersiz bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
University-industry cooperations, which are set up in two different ways, namely Technology Development Centers (TEKMER) and Technology Development Zones (TGB) in Turkey, are organizations aimed to support the creation and development of new high technology based firms in order to provide economical development and create competition advantage to countries all over the world especially after 1980s.The aim of this study is to define TEKMER and TGB concepts, to explain the operation and benefits of these organizations, to introduce current status of them in Turkey, to determine financial resources which can be used by companies located on them, to find out how these resources are used in Turkey, to detect problems encountered during access and usage of these financial resources, and to offer solutions to these problems.Within this study, a survey has been performed with the participation of 30 companies located on METU TEKMER, METU Technopolis, and Hacettepe University Technopolis.The results of the survey are given below:The three top financial resources used by companies are funds supplied by founders themselves, friends and family; government support programs and commercial bank credits respectively.The mostly used government support programs are KOSGEB and Tubitak?TEYDEB funds.The companies are not aware of business angels and venture capital (VC) financial methods enough, and the European Union (EU) programs to which they can apply in order to provide funding.The scarcity of VC companies and insufficiency of VC legislation causes difficulties for venture capital industry.The commercial bank credits are not used enough, because of the high interest rates and guarantee requirements. The companies are not aware of the institution KGF, which is founded to improve this situation.The excess application procedures and bureaucracy cause problems for the usage of government and EU programs. Especially, new established companies avoid this bureaucracy.The tax advantages provided to the companies located on TGBs are considered as sufficient by the companies, however, they consider the legislations related to TGBs to be insufficient.