Kadınların istihdama katılımını etkileyen faktörler
Factors affecting the participation of women into employment
  1. Tez No: 227780
  2. Yazar: ŞERİFE NİHAL KAPUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte, tekstil sektöründeki gelişmelere paralel olarak kadın işgücünün sayısında yaşanan artışla başlayan süreç; 1970'li yıllardan sonra çalışan kadınları destekleyen yasalar ve uygulamalar, demografik gelişmeler, eğitim imkanlarının artması, esnek çalışma şekilleri ve hizmet sektöründe yaşanan gelişmeler neticesinde artmaya devam etmiştir. Kadınların istihdama katılımını artırmak AB İstihdam Stratejisinin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Son 30 yıllık dönemde kadın istihdamında nispi bir artış yaşanmasına karşın hala istenilen düzeye gelememiştir.Erkek istihdamına kıyasla, istihdama katılım düzeylerinin çok geride kaldığını görmekteyiz.Ülkemizde de kırdan kente yoğun göçle birlikte, tarımsal alanda ücretsiz aile işçisi olarak yoğun bir şekilde istihdam edilen kadın, kentte vasıf ve eğitim seviyesinin düşüklüğünden dolayı iktisaden faal nüfusun dışına itilmiş, ataerkil zihniyet yapısı, cinsiyete dayalı ayrımcılık, enformel sektörün varlığı gibi pek çok nedenle 1950'li yıllardan itibaren istihdama katılım oranı düşmüştür.Çalışmamın birinci bölümünde işgücü piyasasının özelliklerinden bahsedilmiş, ikinci bölümünde kadınların istihdama katılımını etkileyen faktörler küreselleşme ve teknolojik gelişmeler ışığında ele alınmıştır. Son bölümde de, Türkiye ve OECD ülkeleri istihdam piyasalarının kadın istihdamının boyutları açısından karşılaştırılması yapılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Kadın2.Kadın İşgücü3.Kadın İstihdamı4.İstihdam5. İşsizlik
Özet (Çeviri)
Together with the industrial revolution, the period starting with the increase in women labor parallel to the developments in textile sector; the increase of women continues due to laws and regulations supporting the working women after 1970?s, demographical developments, increase in the education opportunities, flexible working conditions and developments realized in the service sector. Increasing the women employment is among the targets of EU Employment Strategy with priority. Although there is a tangible increase in women labor during the last 30 years, increase ratio is not sufficient when compared with the employment of the men.Together with the migration from villages to cities, the women employed free of charge in villages as a worker within the family concerning the agricultural activities are excluded out of the active population due to their low educational levels. Patriarchal mentality structures, sexual discrimination, existence of informal sectors are the reasons that caused the decrease of women employment ratio from 1950?s.The characteristics of the labor market is considered in the first section of the study, in the second section we deal with factors affecting the participation of women in employment in terms of globalization and technological developments. At the last section a comparison is made concerning the women employment ratios in employment markets in Turkey and in OECD countries.KEY WORDS1.Women2. Women Labor3. Women Employment4. Employment5. Unemployment