Bağımsızlık sonrasında Kırgızistan-Rusya Federasyonu ilişkileri ekseninde Kırgız Cumhuriyeti'nin dış politikası
The after independent foreign policy of Kyrgyzstan in pivot relation Kyrgyzstan-Russia
  1. Tez No: 227781
  2. Yazar: RİTA NAZAKULOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmanın konusu ?Bağımsızlık Sonrasında Kırgızistan-Rusya Federasyonu İlişkileri Ekseninde Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Dış Politikası?dır. Tezin amacı, Kırgızistan'ın Rusya Federasyon ile ilişkilerini örnek alarak incelemek suretiyle, ülkenin kalkınması ve güvenlik ihtiyaçları gereğince oluşan milli menfaatler doğrultusunda uluslararası alanda yapılan çalışmalar açısından Kırgızistan Cumhuriyeti'nin dış politika faaliyetlerinin etkinliği ve gelişimi konularında belirli bir yargının sağlanmasına yöneliktir. Kırgızistan'ın değişik alanlardaki gelişim düzeyinin göz önüne alınmasıyla Kırgızistan Cumhuriyeti'nin yürüttüğü dış politikadan en uygunu açıklanmaya çalışılmıştır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır; araştırma, siyasi, ekonomik ve güvenlik ilişiklerine dayalı inceleme yapılmıştır. Daha sonra bu üç boyutta elde edilen verilerin birleştirilmesiyle Kırgızistan'ın dış politikası belirlenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde, ?Çalışmanın Zemini? başlığı altında 1990 sonrasında Orta Asya'nın genel durumu, ilk başta Sovyetler Birliğinin Dağılma süreci, Orta Asya Cumhuriyetlerinin ekonomik, politik, askeri yapılarına yansıması bulunmaktadır. İkinci alt başlıkta, Kırgızistan'ın bugünkü durumunun oluşmasına etki sağlayan tarihsel gelişme ve bağımsızlığını kazanma süreci incelenmektedir. İlk başlıkta, Kırgızistan'ın tarihi, sonra da ülkenin gerekli bilgileri verilmekte ve ekonomik, politik ve askeri-savunma yapısı ele alınmıştır.İkinci bölümde, Kırgızistan'ın dış politikası ele alınmaktadır. Birinci alt başlıkta Kırgızistan'ın güncel jeopolitiği ikinci olarak da Kırgızistan'ın dış politikasına yön veren etkenler açıklanmaktadır. Üçüncü alt başlıkta, Kırgızistan Cumhuriyeti'nin uluslararası alanda dış politikasının ilkeleri ve yönleri belirlenmeye çalışılmıştır. Dördüncü alt başlıkta ise ?Lale Devrimi? ele alınarak Kırgızistan'ın dış politikasına etkisi açıklanmaktadır.Üçüncü bölümde, Kırgızistan'ın bağımsızlığını kazandığı tarihten bugüne kadar olan dönemi kapsayan ve bu dönemde Rusya Federasyon ile olan ilişkileri ayrıntılı olarak işlenmektedir. İlk olarak Kırgızistan'ın bağımsızlığını kazandıktan sonraki dönem (1991?2005) arasındaki ilişkiler; ikinci alt başlıkta, devrimden sonraki dönem ele alınmaktadır. Üçüncü alt başlıkta ise ?Lale Devriminin? Kırgızistan-Rusya ilişkilerine etkisi konusunda analiz yapılmaktadır. Dördüncü alt başlıkta, iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceğine yönelik bazı önemli hususlara değinilmiştir. Son alt başlıkta Kırgızistan Cumhuriyeti-Rusya Federasyonu ilişkilerinde Türkiye'nin yeri ve rolü belirlenmeyen çalışılmıştır.Son olarak; ?Sonuç? başlığı altında tez çalışmalarında incelenen konular değerlendirilmekte ve araştırmanın sonucu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the this study is ?The after independent foreign policy of Kyrgyzstan in pivot relation Kyrgyzstan-Russia?. The target of this study, with taking as a samples and study Kyrgyzstan-Russia Federation contacts, making sentence about Kyrgyzstan?s foreign political activity and developing in direction of working for improving the country and working on international area with national profit for safety. Showing place of foreign policy with taking consideration developing Kyrgyz Republic on different areas.This study is consist of tree chapter and have been studied basing political, economical and safety contacts. After then have been appointed the foreign policy of Kyrgyzstan with connecting dates which takes from three areas. In Chapter One with subject ?The fundament of study? have been take the general condition of Central Asia after 1990, the process of collapsing Soviet Union and its influence to economical, political, military structures of Central Asian Republics. In the second subhead have been give information about Kyrgyz Republic, its history and its economical, political and safety structures.In Chapter Two have been take The Foreign Politic of Kyrgyz Republic. In the first subhead have been taked Kyrgyzstan?s up-to-date geopolitical. As a second have been taken activity which connected foreign politics of Kyrgyzstan. In the third subhead have been operate the principles and aspects of Kyrgyzstan foreign policy. In the fourth subhead have been taked ?Tulip Revolution? and its influences to Kyrgyzstan foreign policy.In the third Chapter, have been studied the connections Kyrgyz-Russian Federation from independent of Kyrgyzstan. The first have been showed the period 1991- 2005 with analytical view. After then analyzed ?Tulip Revolution? and in the third subhead have been taked influences of revolution to Connecting between Russian and Kyrgyzstan. The future different connections of Kyrgyzstan-Russia have been taked on fourth subhead. The last subhead is consisting of role and place of Turkey in connections between Kyrgyzstan and Russia.In last have been assessment the subject has been taked in chapters, with analytical view and n has been make inferences.