Kurtubî tefsîri mukaddimesinin tefsîr usûlündeki yeri
Place of the introduction of the Kurtubî tefsîr (interpretation) in the tradition of Koran-interpretation
- Tez No: 227805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, hicrî III. asırdan itibaren başlayan ve Kurtubî'ye kadar yapılan tefsîr usûlü/ulûmu'l-Kur'ân çalışmalarına, ?Tedvin Öncesi Durum?, ?Tedvine Geçiş Safhası? ve ?Tedvin Dönemi? başlıkları altında değinilmiştir.Birinci bölümde, Kurtubî'nin hayatı, yetiştiği ilmî çevre ve eserleri ele alınmıştır. Bu bağlamda müellifin, bugünkü İspanya coğrafyası üzerinde kurulan Endülüs İslam Devleti'nin şehirlerinden olan Kurtuba'da doğduğuna, gençliğini burada geçirdiğine; fakat Kurtuba'nın Hıristiyanların eline geçmesi sonucunda Mısır'a gelip yerleştiğine ve burada vefat ettiğine değinilmiştir. Yetiştiği ilmî çevre başlığı altında da, Kurtubî'nin yetişmesine vesile olan hocalarına ve onun yetiştirdiği öğrencilerine işaret edilmiştir. Bu bölümün sonunda Kurtubî'nin birikimine işaret eden eserlerine değinilmiştir.İkinci bölüm, çalışmamızın asıl bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde, Kurtubî'nin en önemli ve hacimli eseri olan el-Câmi' li-ahkâmi'l-Kur'ân adlı tefsîrinin mukaddimesi, tefsîr usûlü açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Kurtubî'nin tefsîrinin Mukaddime'sinde ele alınan tefsîr usûlü konuları, Kur'an tarihi, Kur'an ilimleri ve tefsîr tarihi genel başlıkları altında ele alınarak incelenmiştir. Bu konularla ilgili genel açıklamalardan sonra Kurtubî'nin yaklaşımlarına ve yeni açılımlarına işaret edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study consists of an introduction and two chapters. The introduction deals with the history of the interpretation of Koran which begins after 3rd century of Islamic Calendar until Kurtubî. The period is divided into three sections namely, the situation before Tedvin, transition to Tedvin and period of Tedvin.The first chapter deals with the bioghraphy of Kurtubî, education and his works. It has been explained that Kurtubî was born in Cordoba (Spain) of Andalusia, lived there until the Spaniards took over the city after which he migrated to Egypt where he spent his life. His teachers and works which influenced him had been explained under the subtitle which identifies the context of his study.The second chapter is the most significant part of the study. This chapter deals with the introduction of Kurtubi?s masterpiece el-Cami li-ahkamil-Kur?ân from the hermeneutic perspective of the interpretation of the Koran. The interpretive methods in the introduction of Kurtubi?s masterpiece have been identified as Koran?s History and History of Koran?s interpretation. Then, the present study attempted to identify Kurtubi?s approach and new perspectives in the interpretation of the Koran.