Kurtubi tefsir'inde kıraât olgusu
The point of wiev of the methods of reading Quran in Kurtubî?s commentary
  1. Tez No: 241786
  2. Yazar: İHSAN İLHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TETİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Kurtubî tefsiri, ayetlerin tefsiri bakımından tarihsel olarak ne kadar ehemmiyete sahipse, kırâatleri içine alması ve onları tevcih etmesi yönünden de o kadar önemlidir. Doğuda çok meşhur olan Kurtubî tefsiri, aslında ahkâm tefsiri olmasına rağmen kırâat meselelerine de çok geniş yer vermiştir.Kurtubî'nin müstakil bir kırâat kitabının bulunduğuna dair bir bilgi yer almasına rağmen, bu eserin elimize ulaşmamıştır. Fakat müellif, tefsirinde bu kitaba ihtiyaç hissettirmeyecek derecede kırâat meselelerini ayrıntılı olarak incelemiştir.Müellif, yedi harf konusundaki görüşlerinin hemen tefsirinin baş tarafında anlatmıştır. Ona göre bugün mevcut olan Mushaf hattı, Kur'an'ın indiği yedi harften yalnız birini kapsamaktadır. Diğer altı harf okunmamış bu sebeple kaybolup gitmiştir. Bugün artık diğer harfler esas alınarak okumanın imkânı yoktur. Bu sebeple Hz. Osman (r.a.)'ın cemettiği Mushaf hattını okumak zorunluluğu bulunmaktadır.Eserde, kıraaâtler tefsir bağlamında ele alınmasına rağmen, müellifin, sahih ve şâzz kıraâtler konusundaki görüşlerini, sahih kıraâtlar için ileri sürdüğü şartlarını, tercihlerini, tercih sebeplerini öğrenebiliyoruz. Kurtubî, sahih kıraâtleri kabul için âlimlerce ileri sürülen şartları aynen kabul etmektedir.Müellifimiz kendine özgü tercihlerinde de daha çok meşhur yedi kıraât imamından çoğunluğun üzerinde ittifak ettiği kıraâtları tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
The commentary of Qurtubî is important in having ?qıraats?, recitals of the Holy Qur?an and giving preponderance some of them, as well as it?s interpretation of the verses are so important historically. Such as the commentary of Qurtubî Wich famous in the east, is actually a commentary on the Quranic verses dealing with legal issues soit widely contains of issues of qıraats.In addition to this, despite on being found a information about a special book concerned qıraats, it hasn?t been known where it is. But the author has examined the issues of qıraats such deeply that it hasn?t been needed to it.Qurtubi explained some opinions on the qıraat and on the seven letters in the beginning of the commentary According to him, the present Quran has only one letter of the seven letters on which the quran had been revealed and the other six letters have been lost, so it is impossible to recite the quran with them.With studying on the commentary, we may find the writer?s opinions on proper and irregular qıraats, the condition of the proper qıraats, and on his preponderances and reason of these.