Varlık dergisinin 434-484 sayıları arasında şiir ve edebi inceleme
Poetic and literary analysis of Varlık journal between 434-484 issues
- Tez No: 227806
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Dergiler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu izleyen ilk yıllarda sayfalarında ortaya koydukları düşüncelerle genç ülkenin fikir ve sanat dünyasının oluşumuna ve gelişimine büyük katkı sağlamıştır. 1930'lu yıllarda yayın hayatına başlayan Varlık, 1950'li yıllarda da önemini korumuştur. 1950'li yılların en önemli sanat ve fikir mecmualarından birisi olarak gösterebileceğimiz Varlık dergisi üzerine yaptığımız bu araştırma Giriş kısmını takip eden toplam dört bölümden oluşmuştur.Çalışmamızın Giriş'inde Varlık dergisinin yayın hayatına başladığı 1930'lu yılların siyâsi, sosyal ve kültürel durumu üzerinde durulmuştur. Birimci bölüm 1950'li yıllarda Türk edebiyatının genel görüntüsü ve dönemin dergileri hakkında verilen bilgileri içermektedir. Takip eden İkinci bölümde derginin oluşumu, genel özellikleri ve içeriği ele alınmış; Varlık'ın 434-484 sayılarında imzaları bulunan şair ve yazar kadrosu tespit edilmiştir. Araştırmamızın Üçüncü bölümü derginin tez konumuz dahilindeki sayılarında yayımlanmış edebî metinlerin türlerine ve konularına göre değerlendirilmesinden oluşmuştur. Söz konusu metinler önce şiir ve nesir olmak üzere iki başlık altında toplanmış; şiirler ses, dil ve yapı gibi özellikler yönüyle değerlendirilmiş, nesirler de türlerine göre tasnif edilmiş ve her tür kendi içinde incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Varlık'ın ilgili sayılarında neşredilmiş yazılar, dergi sırasına, yazarlarının soy adlarına ve türlerine göre bir araya getirilmiştir.Çalışmamız, yapmış olduğumuz toplu bir değerlendirmenin ardından araştırmalarımız sırasında başvurduğumuz kaynakların listesiyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Magazines, with the remarks they displayed at their pages in the first years of the foundation of The Turkish Republic, made a great contribution for the formation and development of the intellectual and artistic world of the young nation. The Varlık, which began its publication life in 1930s remained its importance in 1950s as well. This research, based on the magazine named The Varlık which we can point as one of the most important artistic and intellectual magazines in 1950s, consists of totally 4 sections following the Introduction Part.The Introduction Part of our study dwells upon the political, social and cultural situation of the 1930s, when The Varlık began its publication life. The first section includes the data given about the general outlook of the Turkish Literature an 1950s and data about the magazines at that quarter. In the following second section, the formation of the magazine, its general characteristics and its content is discussed and the staff of the poets and authors who had signatures in the issues from 434 to 484 is confirmed. The third section of our research consists of the evaluation of the literary text types and their issues which have been published in the related issues of the magazine within the frame of our subject. Stated texts firstly classified under two headings named poem and prose. The poems are analysed in terms of tone, language, structure, etc. ; the proses are arranged in classes according to their types and every type is internally analysed. At the fourth (concluding) section, the texts published in related issues of The Varlık are combined according to the order of the magazine issues, the surnames of the authors and their types.After a comprehensive analysis we made, our study finishes with a list of references.