İşletmeler açısından marka tescilinin önemi ve bir araştırma
The importance of trademark registration with the objective of enterprises
- Tez No: 227808
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sınai hak türlerinden birini oluşturan marka, genel anlamı ile marka, üretici veya satıcıların malını tanıtan, onu başkalarının mallarından ayırmaya yarayan isim, terim, sembol, şekil veya bunların bileşimidir ve günümüzde, pazarlama yönetiminin en önemli faktörlerinden birisi haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı 556 sayılı Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname yolu ile kazanılan marka tescil korumasının önemini işletmeler açısından değerlendirmektir. Söz konusu amaç çerçevesinde marka tescilleri ile ilgili bir takım istatistiki veriler değerlendirilmiş ve Ankara Fikri ve Sınai haklar Hukuk Mahkemesinde 2004 yılında 556 sayılı KHK ile bağlantılı açılan davalar neden sonuç ilişkisi içerisinde incelenmiş ve bazı tablolar oluşturulmuştur. Bulunan veriler ve hazırlanan tablolar marka tescil korumasından yararlanmaya başlayan firmaların giderek yaygın hale gelmeye başladığını göstermiş ve giderek bilinçlenen işletmelerin 556 sayılı KHK ile sahip oldukları yasal hakları kullandıkları durumlarda lehlerine sonuçlanan davaların çoğunlukta olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle tüm işletmelere yarattıkları markaya en etkin korumayı sağlayacak marka tescil sisteminden mutlaka faydalanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Trademark is a type of industrial property that introduces the goods of producers or salers. It is a combination of names, terms, symbols and shapes that gains distinctiveness among others. The aim of this study is to evaluate the preservation of trademark registration with the objective of enterprises via Turkish Trademark Law 556. In this study, some of statistical datas has been evaluated, the cases related to Turkish Trademark Law 556 has been analysed in the view of cause and effect relation in Ankara Intellectual ve Industrial Properties Civil Court and also some tables has been constituted. These datas has showed that the firms benefiting from preservation of trademark registration has became widespread. Additionaly, these firms have more cases resulted positvely when they utilize Turkish Trademark Law 556. Therefore, we suggest all of the Trademark owners to register thier trademarks for the most effective protection.