Ethical approach to market and brand management
Pazarlamada etik yaklaşım ve marka yönetimi
- Tez No: 542934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
The marketing environment, which is becoming more competitive every passing day because of the globalization; leads to the formation of unethical marketing activities. Furthermore; the developments in the communication technology make the unethical behaviors of companies more visible. Whilst the unethical actions of companies taken place in the mass media are increasingly related to marketing practices; marketing ethics is also becoming more important. Owing to the fact that the perfect competition environment is not achieved in practice today; the working conditions, styles of the business world and the social responsibility of the companies have been deeply badly affected; and has been faced with the unethical infringement of the rights of other circles in the face of unlimited interests expectations of the certain sectors. In this environment; ethical issues in terms of business life and marketing have been discussed and inquired more frequently. Thus; this study examines the ethical dimensions of marketing activities of the business world that receive a quick response by consumers and society. At the same time; it especially deals with whether ethical behaviors are within the scope of social responsibilities of enterprises and the execution of supervisory mechanism. It is also considered that in developed countries consumer awareness has been unable to earn its well-deserved place as it is the case with Turkey. In parallel with these reasons; the purpose of the academic research was to investigate the brand and marketing managers from different companies to provide deserved information on the right findings on ethics in brand management. To this end; a semi-structured indepth interview was conducted with 11 managers from business life. Lastly; the information in the literature with the information in the interview answers was compared each other on the ethics in business. In this way; the compatibility of the claims (hypothesis) obtained from the interviews and the theories defended in the literature, has been investigated and thus; it has been tried to prove the correctness of these theses. iv As the conclusion; first according to to the the theories explained in the literature, ethics tries to achieve the basic facts about what is good or bad, which behavior is right or wrong, and thus establishes the principles of correct behavior that will guide individuals and groups. This effort is very important and meaningful in guiding mankind, seeking to ascertain the rules of morality that are necessary for the glorification of mankind, and for living in solidarity in a civilized society. In parallel according to the interview results; it has been seen that the sustainability and preference of the business outside the quality of the product depend on the ethical values. And also the vision and the mission of the companies are based on ethics as the ethical rules and codes are the inseparable element of the business life and social life.
Özet (Çeviri)
Küreselleşme nedeniyle her geçen gün daha rekabetçi hale gelen pazarlama ortamı, etik olmayan pazarlama uygulamalarının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, iletişim teknolojisindeki gelişmeler, şirketlerin etik olmayan davranışlarını daha görünür kılmaktadır. Medyada yayınlanan etik olmayan davranışların çoğunluğunun pazarlama faaliyetleri ile ilgili olması nedeniyle, pazarlama etiği daha da önem kazanmaktadır. Günümüzde mükemmel rekabet ortamının pratikte sağlanamaması nedeniyle; çalışma koşulları, iş dünyasının stilleri ve şirketlerin sosyal sorumluluğu derinden etkilenmiş ve belirli sektörlerin sınırsız çıkar beklentileri karşısında diğer çevrelerin haklarının etik olmayan ihlalleriyle karşı karşıya kalınmıştır. Bu kapsamda, iş hayatı ve pazarlama alanındaki etik konular tartışılmış ve sorgulanmıştır. Böylece, bu çalışma, tüketiciler ve toplum tarafından en hızlı yanıt alan iş dünyasındaki pazarlama faaliyetlerinin etik boyutlarını incelemektedir. Aynı zamanda, özellikle etik değerlerin işletmelerin sosyal sorumlulukları ve denetim mekanizmasının yürütülmesi kapsamında var olup olmadığı ile ilgili sorulara yanıt aramaktadır. Ayrıca, tüketici bilincinin gelişmiş ülkelerde, Türkiye'de olduğu gibi hak ettiği yeri kazanamadığı düşünülmektedir. Bu nedenlere paralel olarak, araştırmanın amacı, marka yönetiminde etik ile ilgili doğru bulguları elde etmek için farklı şirketlerden marka ve pazarlama yöneticilerini araştırmaktı. Bu maksatla, gerekli verileri toplamak için 11 yöneticiyle derinlemesine görüşme yapıldı ve son olarak literatürdeki yer alan bilgilerle, mülakat cevaplarındaki bilgilerin iş etiği açısından karşılaştırılmaları sağlanmıştır. Bu sayede mülakat sonucu elde edilen bilgilerle, literatür taramasıyla elde edilen bilgilerin birbirine uygunluğu araştırlmış ve böylece; savunulan tezlerin doğruluğu ispat edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; öncelikle, literatürde açıklanan teorilere göre, etik, neyin iyi ya da kötü olduğu, hangi davranışın doğru ya da yanlış olduğu ile ilgili temel gerçekleri elde etmeye vi çalışır ve böylece bireylere ve gruplara rehberlik edecek doğru davranış ilkelerini belirler. Bu çaba, insanoğlunun yönlendirilmesinde, insanlığın yüceltilmesi ve medeni bir toplumda dayanışma içinde yaşamak için gerekli olan ahlak kurallarının belirlenmesi için çok önemlidir. Literatürde yer alan bilgilerle paralel olarak, mülakat sonuçlarına göre; işletmenin sürdürülebilirliği ve tercihinin ürün kalitesi dışında etik değerlere bağlı olduğu görülmüştür. Ayrıca şirketlerin vizyonu ve misyonu da iş hayatının ve sosyal hayatın ayrılmaz bir unsuru olan etik kurallara dayanmaktadır.