Bir dış ticaret firmasının il ve bölge bazında temsilci firma seçiminde analitik hiyerarşi metodunun kullanılması
Using the analytic hierarchy method on choosing the vendor- distributor of a foreign trading company
  1. Tez No: 227810
  2. Yazar: EMİNE ÖZLEM VAHAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Karar verme, her insan ve işletme hayatında yer alan ve ona yön veren bir unsurdur. Bir işletmenin kuruluşundan itibaren var olması ve başarısı verilen doğru kararlara doğrudan bağımlıdır. Karar verme süreci, karar verilecek herhangi bir konuya etki eden nicel ve nitel kriterleri aynı anda karar verme sürecine dahil ederek bir arada değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Doğru karak vermenin yolu her tür veri ve yargının bir arada değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Analitik Hiyerarşi Metodu sağladığı bu imkan nedeniyle işletmelerde verilecek kararlarda yaygın şekilde uygulanmaktadır.?Bir Dış Ticaret Firmasının İl Ve Bölge Bazında Temsilci Firma Seçiminde Analitik Hiyerarşi Metodunun Kullanılması? isimli bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, AHM'nin esası olan karar olgusu incelenmiş, ikinci bölümde AHM'nin yapısı, özellikleri, metotla ilgili olarak literatürde bulunan bazı örnekler hakkında bilgi verilmiş; üçüncü bölümde uygulama kısmına hazırlık niteliği taşıyan dağıtım kanallarına yönelik genel bilgi verilmiş, dördüncü bölümde ise bir dış ticaret firmasıyla ilgili ön bilgi verildikten sonra AHM bu firmanın il ve bölge bazında temsilci firma seçiminde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making is a very important element which takes a major place in every person and complany life and directs it. Existence and success of a company, or a man, depend directly on decisions which are given rightly. In decision making process, it is strongly needed that the quantity and quality datas must be considered, computed and encountered without any neglection in any subprocess. This study is a sample of decision making without any neglection by Analytic Hierarchy Method which gives chance to evaluate the problem with both numerical datas and experimental judgements counted.This study, that is prepared under the name of ?Using The Analytic Hierarchy Method On Choosing The Vendor- Distributor Of A Foreign Trading Company? includes four main chapters. First chapter of this study is about decision making, decision making process and managerial decision making which is the base line of AHM. Second chapter includes the main, detailed information, characteristics and process of Analytic Hierarchy Method. Third chapter is a preparation part for the fourth; it consists of detailed information about ?Distribution? case of the goods. Fourth chapter is the practice part of the study; first it gives the information about the firm where the study is made; then the working process and results.