Enflasyon hedeflemesi: Türkiye örneği
Inflation targeting: Turkey
  1. Tez No: 227814
  2. Yazar: ARZU NEŞE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. ARSLAN YİĞİDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Enflasyon, büyüme üzerinde yarattığı etki nedeniyle her zaman önemli bir olgu olmuştur. Bu nedenledir ki, enflasyon hedeflemesi gibi çeşitli politikalar uygulanarak enflasyon düşürülmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye verilerine dayalı olarak 1987.1?2008.1 dönemine ait değişkenler VAR analiziyle incelenmiştir. Çalışmada, makro ekonomik performans ve dezenflasyon politikaları açısından önemli olduğu düşünülen; ekonomik büyüme, fiyatlar genel düzeyi, para arzı, döviz kuru, mali baskınlık oranı ve mevduat faiz oranı değişkenleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar; ekonomik büyümenin hiçbir değişkenden etkilenmezken, mali baskınlığı direkt, diğer değişkenleri ise dolaylı olarak etkilediğini göstermiştir. Mali baskınlığın; para arzını, mevduat faiz oranını ve fiyatlar genel düzeyini direkt olarak etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Fiyatlar genel düzeyinin ise, en çok döviz kuru, mali baskınlık ve mevduat faiz oranının etkisi altında olduğu görülmüştür. TCMB tarafından talep enflasyonun kontrol altına alınmasında faizlerin etkin bir şekilde kullanılabileceği görülmektedir. Ancak talep yönetimi amacıyla tercih edilen faiz oranları, enflasyonun kontrol altına alınmasını sağlasa da borç yönetimini zorlaştırmaktadır. Yüksek mali baskınlık ortamında; TCMB, faiz oranlarında yapabileceği bir değişiklik kamu ekonomisindeki dengesizlikler nedeniyle mali baskınlığı daha çok arttırabilecek ve finansal piyasalara zarar verecektir. Ayrıca, TCMB'nin faiz oranlarını arttırma yönündeki bir müdahalesi sonucunda maliyet enflasyonunun ortaya çıkması da olasıdır.
Özet (Çeviri)
Inflation is an important issue due to its impact on economic growth. Therefore, some policies like inflation targeting are utilized in order to lower inflation rates. This paper aims to cover VAR analysis in which 1987.1- 2008.1 period data including economic growth, general price level, money supply, deposit rates, currency, fiscal dominance are used as inputs. These variables have been selected because of their importance on economic performance and disinflation policies. Results showed that although economic growth is not affected by any these variables, it affects the fiscal dominance directly and others indirectly. On the other hand, it is determined that fiscal dominance is mostly affected by money supply, general price level and deposit rates and also that the general price level has been under the effect of fiscal dominance and deposit rates. Interest rate which is one the most effective tools for inflation targeting policy adopted central banks can also be used by TCMB. TCMB can derive benefit from interest rates while handling demand inflation. However, TCMB have to be careful about the undesirable effects of inflation, as cost inflation. Furthermore, fiscal dominance can be controlled through interest rates and will general price level positively.