Japonya'da kamu yönetimi ve 1995-2006 yılları arasında yapılan idari reform çalışmaları
Public management in Japan and administrative reform studies between 1995-2006
- Tez No: 227815
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 214
Özet
On dokuzuncu yüzyılla birlikte ortaya çıkan kamu yönetimi anlayışı, her ülkenin siyasi ve idari yapısının bir yansımasıdır. 1980'li yıllardan itibaren değişikliğe uğramaya başlayan kamu yönetimi, etkinliğin ve verimliliğin sağlanabilmesi adına, yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde yeniden yapılanmış ve birçok ülke tarafından kabul görmüştür. Japon kamu yönetimi de bu anlamda, hem siyasi hem de idari yapının tarihsel bütünlüğünü global gelişmelerle birleştiren bir yapı sergilemektedir.Tarihsel olarak geleneklerine bağlı bir ülkenin, batılı ülkelerle olan etkileşimleri sonucu, özellikle savaş sonrasında, ?mucize? olarak nitelendirilen büyümesinde, daha etkin bir yönetim yapısına kavuşma isteğinin ve bu istek doğrultusunda yürütülen uygulamaların tarihsel olarak ele alınması ve kamu yönetiminin örgütsel yapısı ile bu yapının günümüzdeki haline gelebilmesi adına yapılan idari reform çalışmalarının analizi, tezin amacı olarak belirtilebilir.Tez, Japon kamu yönetiminin tarihsel gelişimini ve 1995-2006 yılları arasında yapılan idari reform çalışmalarını ve günümüz Japon kamu yönetiminin yapısını kapsamakla birlikte, tarihsel açıdan, reformların kapsamı açısından ve kamu yönetiminin kendi kapsamı açısından sınırlamalar yapılmıştır. Bu kapsamda öncelikle kamu yönetiminin tarihsel gelişimi, daha sonra günümüz kamu yönetimi yapısı ve son olarak da 1995-2006 yılları arasındaki idari reform çalışmaları ele alınmıştır.Meiji döneminde ilk Anayasanın oluşturulmasının ardından başlayan reform çalışmaları, savaş sonrasında, plan ve raporlar öncülüğünde ele alınmış ve dönemin şartlarına göre yeniden düzenlenmiştir. İdari reform çalışmaları, yerelleşme, e-devlet, yeni kamu yönetimi anlayışının benimsenmesi, şehirler için yeni yönetim biçimlerinin oluşturulması gibi konuları kapsamaktadır.Merkezi yönetim ve yerel yönetim olarak kamu yönetimi şekillenen Japonya'da, reformlar sonucunda da bu yapı korunarak, devlet- toplum yakınlaşması sağlanmış, halkın yönetime katılması özendirilmiş ve sonuç olarak talepleri karşılayabilen, kolay anlaşılır ve hızlı bir kamu yönetimi sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The understanding of public management evolved in the nineteenth century, reflects itself on every countries political and administrative structure. The change in public management seen after the 1980?s has restructured itself on the lines of of the new public management understanding which has been accepted by many countries. The Japanese public management understanding on these lines reveals a structure where politics and administration has bonded on global standards.The aim of this thesis is to reveal the after war development of a country interacting with western countries and to analyze the administrative reforms on the basis of historical developments and public management.The thesis includes the historical development of Japanese public management, administrative reform studies between 1995 and 2006 and the present structure of the Japanese public management. There are some limitations in the thesis. First one is about the historical periods; second one is is about Japanese public management itself and the third one scope of administrative reformsThe reform practices after the Meiji Constitution, led to restructuring according to the periodical conditions with respect to after war plans and reports. Administrative reform practices includes subjects like decentralization, e-government, the acceptance of new public management practices and formation of new management styles for cities.The public management which comprises of central government and local government in Japan, has led to convergence of the state and people where the people have been encouraged to use their initiative in structural decisions leading to an understandable and fast public management system.