Biyoçeşitliliğimizi koruyabiliyor muyuz: Önemi ve koruma stratejileri üzerine biyoloji öğretmenlerinin yeterliliklerinin araştırılması
Are we able to conserve our biodiversity: A research on the proficiency of biology teachers over the importance and conservation strategies
  1. Tez No: 227832
  2. Yazar: MİNE SEÇKİN KURUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, biyoloji öğretmenleri için biyoçeşitlilik konusunda rehber eğitim materyali hazırlamak amacıyla yapılmıştır. Görüşme yönteminin kullanıldığı araştırmada, Ankara İli merkez ilçelerinde görevli 37 gönüllü biyoloji öğretmeninden oluşan örneklem grubunun, hazırlanan rehber materyal hakkındaki görüşleri ve biyoçeşitlilik öğretimi konusundaki önerileri alınmıştır.Öğretmenlerin ?biyoçeşitlilikle ilgili bilgi düzeyleri? ve ?biyoçeşitlilik eğitimine ilişkin yeterlilik algıları?; cinsiyet, mesleki deneyim, görev yaptıkları okul türü, sınıfta bulunan ortalama öğrenci sayısı ve mezun oldukları fakülte değişkenlerine göre X2 (Ki-kare) testi yapılarak değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin ?biyoçeşitlilik eğitimine ilişkin yeterlilik algısı? ile ?biyoçeşitlilikle ilgili bilgi düzeyleri? arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur.Bu çalışma sonucunda; biyoçeşitlilik öğretimi hakkında önerilerde bulunan 15 öğretmen uygulamalı eğitimin öneminden bahsetmiştir. Araştırmaya katılan 21 öğretmen hazırlanan rehber materyali çok beğenmiş, 17 öğretmen de materyalin bilgi düzeyini artırdığını belirtmiştir.Biyoçeşitlilik konusunda hazırlanan rehber materyal mineseckinkurumlu @gmail.com adresinden araştırmacı ile irtibata geçilerek istek yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to design a guiding resource material about biodiveristy for Biology teachers. A total of 37 volunteer biology teachers serving in the central towns of Ankara Province participated in the study as the sampling group and commented on the resource material and biodiversity teaching. Interview method was used in the study.`Level of biodiversity knowledge? and `qualification perceptions of teachers? biodiversity education? were investigated by taking sex, years of service, type of school they are working at, average number of students in classes and faculty graduated, and determined using X2 (Chi-square test). The relationship between qualification perceptions of teachers? biodiversity education and their Level of biodiversity knowledge was found to be statistically significant.As the conclusion of this study, fifteen teachers who proposed suggestions about teaching biodiversity, emphasized the importance of applied education. Twenty one of the teachers participating in the study found the resource material of high quality, and 17 of them reported that the material increased their level of knowledge.The guiding resource material about biodiveristy can be reached via e-mail of the reasearcher at the adress: mineseckinkurumlu @gmail.com