İlköğretim 6. sınıf yeni sosyal bilgiler ders kitaplarının okunabilirlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of readability levels of sixth grade social studies' textbooks in primary schools
  1. Tez No: 227831
  2. Yazar: SEVİM HAMİYET HIZARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıf yeni Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan metinlerin okunabilirlik düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır.Betimsel yöntemin uygulandığı araştırma, 2007-2008 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Yozgat ili, Çayıralan ilçesinde yürütülmüştür. MEB ve özel yayınevlerine ait kitaplardan, farklı anlatım teknikleri ile hazırlanmış altı adet metin seçilmiştir. Seçilen bu metinlerle öğrencilere uygulama yapılmıştır. Bu uygulama sonucunda elde edilen nicel veriler bilgisayarlı istatistik paket programı olan SPSS (Statistical Packet for the Social Sciences) kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur.Ders kitaplarında yer alan metinlerin okunabilirlik düzeyleri nelerdir? Özel yayınevleri ile Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi'nin hazırladığı kitaplarının okunabilirlik düzeyleri hangi düzeydedir ve okunabilirlik yönüyle yayınevleri arasında fark var mıdır? Farklı anlatım teknikleri ile hazırlanan metinlerin okunabilirlik düzeyleri nedir ve okunabilirlikleri yönüyle teknikler arasında fark var mıdır? Araştırmada bu ve benzer sorulara çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.Çalışma sonucunda MEB yayınevine ait metinlerin daha yüksek okunabilirlik gösterdiği, öyküleyici anlatım tekniğiyle hazırlanan metinlerin yüksek okunabilirlik göstermesine karşın, açıklayıcı anlatım tekniğiyle hazırlanan metinlerin yetersiz okuma seviyesinde olduğu görüldü. Bu çalışmanın bulguları ve bu bulgulardan çıkarılan çözüm önerileri ile yeni hazırlanacak ders kitaplarının yazımında kullanılması amaçlanmaktadır. Ayrıca bu çalışma literatürdeki önemli bir boşluğun doldurulmasını amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine readability levels of sixth grade social studies? textbooks in Primary Education Schools in this investigation.Present investigation, performed with descriptive method, was carried out in first semester period in Education-Training Year of 2007-2008, Çayıralan, Yozgat. Six texts which prepared with different expression methods were selected from the books published by either Ministry of National Education or Private Publishers. These texts were applied to the students.Quantitative data obtained from this application were analyzed statistically using by the SPSS (SPSS for Windows 98, version 11.5) software package program.What are the readability levels in the school books? Readabilities of the books prepared by Ministry of National Education or Private Publishers are in which level, and is there any difference between these two publishers regarding text readability? What is the readability levels of texts prepared with different expression methods, and is there any readability difference between the methods? Which texts prepared by different expression methods have high readability levels? This study aimed to find out solution proposals for these questions.The findings of the present study and solution proposals derived from the results aimed to serve for written of new school books which will be prepared. Furthermore, this study aimed to supplement great lack of related literature.