Arapça öğretimine yönelik NLP ilkelerine dayalı etkinlik önerileri
Activity suggestions based on NLP principles aiming at teaching Arabic
  1. Tez No: 227847
  2. Yazar: ZEYNEP ŞERİFE TOKGÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN CEVİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizde son 30 yıldır yabancı dil öğretim ve öğreniminde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye'nin bu alanda kaydettiği ilerlemelerin en büyük nedeni, yabancı dil öğretiminde modern yöntemlerin kullanılmaya başlanmasıdır. Son yıllarda söz konusu yöntemlerin arasına güncel ve farklı bir çalışma alanı olan NLP de katılmıştır. Elinizdeki çalışmada, İngilizce başta olmak üzere pek çok yabancı dilin öğretilmesinde ve öğrenilmesinde artık bir yöntem olarak kabul edilen NLP, ilk kez Arapçaya uyarlanmış ve bu anlamda Arapça öğretim ve öğrenimine yeni bir bakış açısı kazandırılmak istenmiştir.Çalışmanın giriş bölümünde, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, sayıtlıları, tanımları ve terimleri ele alınmış, ayrıca araştırmanın yöntemine ve yabancı dil alanında NLP ile ilgili yapılmış diğer çalışmalara değinilmiştir.İkinci bölümde, NLP kavramıyla birlikte NLP'nin tarihçesi, ilkeleri, teknikleri ve bu ilkelerle tekniklerin yabancı dil olarak Arapçanın öğretim ve öğrenimine uyarlanması konularına yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, NLP'de temsil sistemleri ve temsil sistemlerini belirlemek amacıyla kullanılabilecek yöntemler incelenmiş, diğer taraftan Arapça öğretmenlerine ve öğrencilerine konuyla ilgili farklı metotlar sunulmuştur.Çalışmanın sonunda ise sonuç ve önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
There has been important developments in teaching and learning foreign language for the last thirty yers in our country. The reason for those developments in Turkey is the use of modern methods in teaching foreign language. A field of a different study,NLP, has been added to those mentioned methods. In this study , NLP which has been a method used in teaching many foreign languages especially English, has been adapted to Arabic and we wanted to get a new point of view for teaching and learning Arabic.In the introduction of this study, the aims of the research, its importance, hypothesis, definitions and concepts as well as the method of the research and other studies concerning NLP have been discussed.In the second chapter, with the definition of NLP, history of NLP, principles and techniques of NLP have been examined besides applying these principles and techniques in teaching and learning Arabic as a foreign language.In the third chapter, representational systems in NLP and the methods can be used for determination of representational systems have been investigated.In the last part of the study, results and suggestions have been mentioned.