Bağlama düzeninde icra edilen ezgilerde değişik çalma tekniklerinin incelenmesi
Analysis of varios techniques on the tunes made in bağlama tuning
  1. Tez No: 227875
  2. Yazar: BİLAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. İSMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma ile bağlama icrasında kullanılan performans geliştirici teknikler incelenmiştir. Bağlama müziğindeki yeri ve önemine ilişkin olarak halk müziği çevrelerinde, bağlama icralarındaki ustalıklarıyla kabul görmüş bağlama sanatçıları sayın Erdal Erzincan, Rıza Kılıç ve Baran Özer'in icra ettiği eserler üzerinde inceleme yapılmış ve bu ustaların görüşlerine yer verilmiştirAraştırmada bağlama icrasında kullanılan tekniklerin icraya ve icracıya kazandırdığı özellikler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Kullanılan bu tekniklerin halk müziğinin geleneksel halini bozmadan , bağlama müziğine yapacağı katkılar belirlenmeye çalışılmıştırBağlama icrasında kullanılan bu tekniklerin özellikleri incelenilerek, eğitim alanında kullanılabilir hale konması, eğitim açısından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research we have examined the techniques that improve performances while playing the bağlamaThe importance of the techniques that improve performances in the bağlama music is determined by examining works of Mister Erdal Erzincan, Rıza Kılıç and Baran Özer who are accepted in a large area in Turkish folk music and opinions of these experts are rankedWe trier to determine the contribution of the techniques used while playing the bağlama and to determine these techniques that are used for folk music without damaging its traditiona position.It is of big importance to education that specifications of techniques, used while playing the bağlama, are positioned in the educationel area in an utilizable way.l