İlköğretim 6.sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı ünitesindeki başarılarına, tutum ve algılamalarına çoklu zeka kuramının etkisi
The effects of multiple intelligence theory on the success, attitudes and perception of sixth grade students in primary school for the unit of granular structure of substance
- Tez No: 227883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA DEMİRELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı ünitesindeki başarılarına, tutum ve algılamalarına geleneksel öğretim yöntemine kıyasla Çoklu Zeka Kuramı' nın etkisini araştırmak ve Çoklu Zeka Kuramı' nın ilköğretim 6. sınıf fen ve teknoloji müfredatı açısından uygulanabilirliğini göstermektir.Ön test-son test kontrol grup tasarımının kullanıldığı bu çalışma, 2007-2008 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde Van ili Merkez ilçesi İsmail Hakkı Tonguç İlköğretim Okulu'ndaki 6/A (N=25) ve 6/B (N=25) sınıflarında öğrenim gören toplam 50 öğrenci ile haftada 4 ders saati olmak koşuluyla yaklaşık olarak 7 hafta boyunca yürütülmüştür. İlk hafta boyunca ön testler ve son haftada ise son testler uygulanmıştır. İki sınıfta rasgele seçilen kontrol grubundaki öğrencilerle geleneksel öğretim yöntemine göre, deney grubundaki öğrencilerle ise Çoklu Zeka Kuramına göre hazırlanmış öğretim etkinlikleri ile dersler işlenmiştir.Her iki gruptaki dersler araştırmacı tarafından yürütülmüş olup, kontrol grubunun eğitim çalışmaları 4 ders saatinde tamamlanabilmiştir. Deney grubuna ise uygulamaya başlamadan önce 1 ders saati ayrılmış ve Çoklu Zeka Kuramı anlatılmıştır. Deney grubunun eğitim çalışmaları 5 ders saatinde tamamlanabilmiştir.Çalışmanın başlangıcında her iki gruptaki öğrencilerin hazır bulunuşluklarını ölçmek için ön bilgi testi uygulanmıştır. İki farklı yöntemin (geleneksel öğretim yöntemi ve Çoklu Zeka Kuramı) öğrencilerin başarıları, tutum ve algılamaları üzerine etkisini tespit etmek için başarı testi ile tutum ve algılama anketi tüm öğrencilere son test olarak uygulanmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS 16.0 yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hipotezlerin değerlendirilmesinde bağımlı (eşleştirilmiş) ve bağımsız gruplarda t-testi kullanılmıştır. Çalışmadaki veriler hakkında tanımlayıcı bilgiler sağlamak için ayrıca frekans dağılımı ve yüzdelerle birlikte test tablolarının yanında, tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma vb.) tablosu da verilmiştir. Ortalamalara ilişkin karşılaştırmaları görsel olarak vermek için ortalama grafiği (mean pluts) elde edilmiş ve bağımlı gruplar için değişkenler arasında korelasyon katsayıları verilerek yorumlanmıştır.Elde edilen verilere göre; gruplar arası karşılaştırmalarda hem ön bilgi testi, hem de başarı testi bakımından kontrol ve deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Diğer ikili karşılaştırmalar da ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemektedir.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, Çoklu Zeka Kuramına dayalı öğretim etkinliklerinin öğrencilerin maddenin tanecikli yapısı ünitesindeki başarılarına, fene olan tutum ve algılamalarına anlamlı bir katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the effects of Multiple Intelligences Theory on the success, attitude and perception of sixth grade students in primary school for the unit of granular structure of substance in comparison with traditional teaching method, and to prove the applicability of Multiple Intelligences Theory in accordance with the science and technology curriculum of sixth grade students in primary school.This study in which pre and post test control group conception is used was carried out for approximately 7 weeks, 4-hour courses in each week, with total 50 students studying in the classes of 6/A (N=25) and 6/B (N=25) in İsmail Hakkı Tonguç Primary School in County of Van Province in the first term of 2007-2008 academic year. In the first class, randomly chosen students in control group are given courses with the teaching activities prepared in accordance with traditional teaching method, and the students in experimental group are given courses with the teaching activities prepared in accordance with Multiple Intelligence Theory.The courses in both groups are given by the researcher and educational study of control group was completed in 4 hour courses. Experimental group was given an extra one-hour course before the application started for explaining the Multiple Intelligence Theory; so, the educational study of the experimental group was finished in 5 hour courses.In the beginning of the study, the students in both group were applied a pre-knowledge test to measure their availability. The students in experimental group were also applied Multiple Intelligence Questionnaire. To determine the effects of the two methods (traditional teaching method and Multiple Intelligence Theory) on the success, attitude and perception of the students, success test, and attitude and perception questionnaire were applied to all students as a final test.Data acquired at the end of the study were evaluated by using SPSS 16.0 software. While evaluating the hypothesis t-test was used for the dependent (matched) and independent groups. To give descriptive information about data in the study, descriptive statistics (mean, standard deviation etc.) table was given in addition to the frequency distribution and percentages and test tables. To give the comparisons related means visually, mean graphic (mean pluts) was acquired and interpreted by giving correlation coefficients between variables for dependent groups.According to the acquired data, ın comparison between groups, it was determined that there was a statistically notable difference between control and experimental groups in terms of both pre-knowledge test and success test. However, in other mutual comparisons there was no statistically notable difference.At the end of the statistical analysis, it is determined that the teaching activities based on Multiple Intelligence Theory contributes notably to the success of students in the unit of granular structure of substance and their attitude to science.