Web destekli erkek giysi üretimi öğretiminin öğrencilerin başarılarına ve tutumlarına etkisi
Effect of web assisted men?s clothing production teaching on students? success and attitudes
  1. Tez No: 227889
  2. Yazar: SEVİM AYDİNÇ BÖLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ULUSOY, YRD. DOÇ. DR. FATMA KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırma, web destekli öğretim yöntemi ile erkek giysi üretimi öğretiminin öğrencilerin başarılarına ve tutumlarına etkisini ortaya çıkarmak amacıyla planlanıp yürütülmüştür.Araştırmanın modelini, 2005 ? 2006 öğretim yılı II. yarıyılda Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunu ise, Giyim Endüstrisi Eğitimi Anabilim Dalı 3. sınıfların I. ve V. şubesinde bulunan toplam 43 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yansızlık kuralı dikkate alınarak deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Kontrol grubu 21, deney grubu 22 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada Erkek Pantolonu ve Erkek Gömleği üniteleri kapsama alınmıştır.Araştırmanın veri toplama araçlarını; başarı testleri, ürün değerlendirme ölçekleri, erkek giysi üretimi dersine ilişkin tutum ölçeği, interneti kullanmaya yönelik tutum ölçeği ve web destekli dersin işlenmesine ilişkin öğrenci görüşlerinden elde edilen veriler oluşturmaktadır.Erkek giysi üretimi ?Başarı Test?leri ve ?Erkek Giysi Üretimi Dersi Tutum Ölçeği? öntest-sontest puanları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek amacıyla tek faktör üzerinde tekrarlanmış ölçümler için İki Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA), ?Ürün Başarı? puanlarında İlişkisiz Örneklemler için T-testi ve ?İnterneti Kullanmaya Yönelik Tutum Ölçeği?nde İlişkili Örneklemler için T-testi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Öğrencilere yazdırılan kompozisyon sonucunda elde edilen veriler içerikleri analiz edilerek değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda;1- Grup ortalama puanları dikkate alındığında; web destekli eğitimin yapıldığı grupta genel bilgiler ve erkek pantolonu ünitesi bilgi testi puan ortalaması hem deney öncesinde hem de deney sonrasında geleneksel yöntem ile ders işleyen gruba göre daha yüksektir.2- Farklı işlem gruplarında olma ile farklı zamanlardaki ölçümü gösteren faktörlerin öğrencilerin erkek gömleği bilgilerine yönelik başarıları üzerindeki ortak etkisinin anlamlı olmadığı görülmüştür.3- Web destekli öğrenmede hem erkek pantolonu hem de erkek gömleği ürününün puanları anlamlı bir farklılık göstermektedir.4- Deney grubunun internet kullanımına yönelik tutum ölçeği öntest-sontest puanları arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır.5- Öğrencilerin Erkek Giysi Üretimi Dersine ilişkin tutum puanları öğrenme yöntemine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.6- Nitel araştırma sonucuna göre öğrenciler bu öğretimde; işlemleri istedikleri kadar tekrar edebilme imkanının olmasının, her aşamanın ince ayrıntısına kadar verilmesinin, video görüntülerinin olmasının olumlu yönü olduğunu; internet ağının kopması ve internete girmenin maddi açıdan problem yaratmasının ise olumsuz yönü olduğunu belirtmişlerdir.Araştırmada ortaya çıkan bulgulara dayalı olarak; web destekli öğretim yönteminin diğer üretim derslerinde de gerçekleştirilmesi, ayrıca üretim derslerinin uzaktan eğitim ile verilmesine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was planned and carried out by the aim of determining the effect of men?s clothing production lesson with the method of web assisted education on students? success and attitudes.The model of the research consist of the students in the second semester of 2005-2006 education year of Vocational Education Faculty, Clothing Industry Education Main Science Branch of Gazi University. As for the study group of this research consist of the total 43 students taking place at the third grade in the first and fifth section of Clothing Industry Education Main Science Branch. In the research the impartiality rule was taken into account and experimental and control groups were formed. Control group composes of 21 and experimental group 22 students. In the research, men?s trousers and men?s shirts units were involved.Quantitative data of the research include the success tests, product evaluation scales, attitude scale relating to the men?s clothing production lesson, attitude scale for using the internet and information consist of the students? views about web assisted lessons.By the aim of determining if there was a meaningful difference between men?s clothing production ?Success Tests? and ?Men?s Clothing Production Lesson Attitude Scale? pre-test and post-test points, two factor variance analysis (ANOVA) was used for reiterated measurements on one factor. Independent Samples T-test for ?Product Success? points and Pared Samples T-test for ?Attitude Scale for Using the Internet? were used in the evaluation. In the research the meaningful level was accepted as .05. The data got in conclusion of the composition which had students written were evaluated by analysing their content.In the result of the research:1-When we take the group average points into account, general information and men?s trousers unit information test points average in the group, where web assisted education is made, are higher than that of the group making the lesson with traditional method both before and after the experiment.2-It was seen that the common effect of being in different treatment groups and factors showing measurements in different times on students? success towards men?s shirts information was not meaningful.3-Points of both men?s trousers and also men?s shirt product don?t show a meaningful difference in web assisted learning.4-The difference between attitude scale pre-test and post-test points towards the internet use of the control group was not found out meaningful.5-Students? attitude points concerning men?s clothing production lesson don?t show meaningful difference according to learning method.6-The students who write compositions about web assisted men?s clothing production lesson have pointed out that they have facility of reiterating as far as they want, that every step is given until it?s deepest detail and that they have video images provide advantage and this is positive side but that the internet network is suspended and entering the internet creates problem economically are the negative side.Based on the results obtained from the research, the suggestions concerning with the realization of web assisted teaching method in other applied lessons as well and in addition, by giving applied lessons with distance teaching methods were presented.