Uyarlanabilir eğitsel web ortamlarının öğrencilerin akademik başarısına ve gezinmesine etkisi
The effects of adaptive educational web environments to learners academic achievement and navigation
  1. Tez No: 227888
  2. Yazar: SİBEL SOMYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı, uyarlanabilir eğitsel bir web ortamının öğrencilerin akademik başarıları ve gezinmeleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Öntest sontest kontrol gruplu desen kullanılan araştırmanın bağımsız değişkeni web temelli öğrenme ortamı, bağımlı değişkenleri ise öğrencilerin akademik başarıları, kaybolma algıları, gezinmelerindeki geri dönüş oranları ve içerik haritasını gezinme aracı olarak kullanma oranlarıdır.Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümünde 2007?2008 Güz döneminde Bilgisayara Giriş dersi alan 67 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrenciler uyarlamaların bulunduğu ve bulunmadığı web temelli eğitim ortamlarına yansız olarak atanmıştır. Uyarlanabilir sistemin öğrenci modelleme ve sonuç çıkarma mekanizması yapay zeka tekniklerinden biri olan Bayes ağ modeli kullanılarak oluşturulmuştur. Geliştirilen uyarlanabilir öğrenme sistemi, içerik haritasında yer alan konuların uygunluğuna ilişkin bağlantı görünümünü dinamik olarak uyarlamakta, konuyla ilgili ek bilgileri göstermekte/gizlemekte ve içeriğin sunum türünü belirlemektedir.Yapılan analizler sonucunda, uyarlamaların bulunduğu ve bulunmadığı ortamlarda çalışan öğrencilerin akademik başarı puanlarındaki değişim arasında bulundukları gruba göre anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Uyarlanabilir ortamda çalışan öğrencilerin kaybolma algıları ve geri dönüş oranlarının uyarlamaların bulunmadığı ortamda çalışan gruba göre anlamlı derecede daha düşük, içerik haritasını gezinme aracı olarak kullanım oranlarının anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Uyarlamaların bulunduğu ve bulunmadığı her iki web ortamında da çalışan öğrencilerinde ortamlara ilişkin memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca uyarlanabilir ortamda çalışan öğrencilerin uyarlamalara ilişkin olumlu görüş bildirdikleri ve uyarlamaların genel anlamda faydalı olduğuna inandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effects of an adaptive educational hypermedia on learners? academic achievements and navigation. The study has the pretest-posttest, equivalent-groups true experimental design. The independent variable of the research is web based learning environment and the dependent variables are academic achievement, perceived disorientation, the rate of content map use as navigation tool and revisitation rates.The sampling of research is comprised of 67 Turkish Language Teaching students enrolled in Introduction to Computing course studying at Gazi Faculty of Education, Gazi University in 2007?2008 Fall semester. The students are randomly assigned to the adaptive or non-adaptive web based learning environments. Student modeling and inference mechanisms of the adaptive system are developed based on Bayesian network model that is one of the artificial intelligence techniques. This adaptive learning system dynamically modifies links with visual hints to guide users current state of subjects in content map, shows or hides additional information on the topic and determines type of content presentation based on a user model.According to the findings, there is not a significant difference between the academic achievement scores of both groups (adaptive or non-adaptive). Perceived disorientation scores and revisitation rates of students in the adaptive environment significantly lower and the rate of content map use as navigation tool is significantly higher than the non-adaptive environment group. The students in both groups declare high amount of satisfaction related to the learning environments. Moreover, the students in the adaptive environment state positive views on adaptations and their usefulness.