Yeni kamu anlayışı çerçevesinde yerellik ilkesi açısından Türkiye'de bölge kalkınma ajansları
Locality principle and regional policies in the new public management understanding, in the model of regional development agencies
- Tez No: 227891
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Günümüz dünyasında hızlı bir değişimin yaşandığı kavramlar, değerler ve anlayışlar karşısında ülkelerin de bu değişime uyum sağlayacak politika ve hedefler üretmeleri zorunluluk haline gelmiştir.İnsani değerlerin güçlenerek, bireysel refah ve mutluluğun arttırılmasına yönelik anlayışların önem kazandığı bir çağda yaşıyoruz. Bu esasla var olan Kamu Yönetimi ise bu süreçte kendini yenileme ihtiyacı içindedir. İçinde yaşadığımız küresel dünyada, yeni değerlerin kabul edilerek, bu esasla kurumların, idari yapılaşmaların oluşturulduğuna şahit olmaktayız. Toplumsal ihtiyaçların kolayca tespit edilip, hızlı ve etkin hizmet sunulması, halka yakınlık ile sonuçlara kolay ulaşmasını sağlayacak idari kurumların varlığı ile olmaktadır. Yerellik ilkesinin özünde yer alan demokrasi ise aslında kamu hizmetlerinin yürütülmesinde toplumsal iradenin yansıtılmasında rol oynayan bir güçtür. Yerelleşme eğilimlerinin merkezî idare ile bütünleyici olması ve bölgesel gelişme ile kalkınmanın da bu doğrultuda sağlanmasında önemli role sahip bulunan Bölge Kalkınma Ajansları çalışmada bu kapsamda ele alınarak incelenmiştir.Türkiye'de uzun yıllar bölgesel politikaların hazırlanarak bölgesel dengesizliklerin azaltılmasına yönelik büyük çabalar olmuştur. Özellikle 1960'lı yıllardan itibaren ortaya konulan plânlama anlayışı önemlidir. Bu çabaların ve politikaların günümüzde dünyadaki örnekleri ile ele aldığımızda ise Bölge Kalkınma Ajansları'nın bölgesel politikaların kurumsallaşması olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. Türkiye'de bu anlayışla Avrupa Birliği sürecinin de etkisiyle 2006 yılında yasal altyapısını oluşturduğu 5449 sayılı Kanun ile önemli bir adım atmıştır. Avrupa Birliği'nin istatistiki bölge birimleri sınıflandırması esas alınarak oluşturulan bölgelerde kurulması öngörülen ajanslar Türkiye'de ilk olarak iki pilot bölgede kurulmuştur. Buradan hareketle sağlanan gelişmelerin ve tecrübelerin katkısıyla hedeflenen kalkınmanın sağlanması ve bu doğrultuda yaşanan sıkıntıları giderecek yeni düzenlemelerin yapılması da gelecek dönemlerde gündemde olan konulardan olacaktır.Anahtar Kelimeler1.Yeni Kamu Yönetimi2.Yerellik İlkesi3.Bölgesel Kalkınma4.Bölge Kalkınma Ajansları
Özet (Çeviri)
The rapid change in the concepts, values and understandings throughout the modern world have made the countries to make policies and targets towards adaptation to these changes.We live in an era when the humanitarian values and the understandings towards increase in individual wealth and happiness gain importance. Depending on this basis; the current Public Administration needs to renew itself within this course. In our global world; we observe that new values are adopted and new establishments and administrative structures are formed on this basis. The presence of the administrative institutions which are closer to the people has a fundamental role for detecting the social needs easily and offering efficient service. Democracy which is at the core of the locality principle is in fact a power which takes part in reflecting the social will on the implementation of the public services. The Regional Development Agencies which have an important role in the integration of the localisation trends and central government and in the regional development are considered within this scope in this study.For long years regional policies and efforts for decreasing the regional disparities have been made in Turkey. Especially the planning understanding which was set out beginning from the 1960`s is important. When these efforts and policies are taken into consideration together with its models in today`s world; it can be seen that the Regional Development Agencies are the institutionalisation of the regional policies. Within the framework of this understanding and also with the effect of the Europe Union process Turkey has taken a significant step with the Law numbered 5449 and its legal substructure by the year 2006. The agencies which were envisaged to be established at the regions determined on the basis of the statistical region units classification of the Europe Union have been established firstly at the two pilot region in Turkey. Attaining to the target development level and legislation of the regulations for eliminating the current problems and difficulties through the contribution of the developments and experiences gained will form the agenda of the next periods.Key Words1. New Public Management2. Locality Principle3. Regional Development4. Regional Development Agencies